Çölyak ve Hamilelik
20 Haziran 2024

Çölyak ve Hamilelik

Çölyak hastalığı olan kadınların hamilelik sürecinde düzenli olarak diyetisyen ve doktor kontrollerini yaptırmaları önemlidir. Planlı bir gebelik düşünen anne adayları, hamilelik öncesinde B grubu vitaminlerinden biri olan folik asit takviyesini yeterli ve düzenli bir şekilde alırlarsa, gebelik sürecini daha sağlıklı geçireceklerdir. Tanısı konulmamış çölyak hastaları, glüten duyarlılığı nedeniyle düşük yapma riski taşırlar. Ayrıca, doğan bebeklerin düşük doğum ağırlığı (2500 gramın altında) ve prematüre doğum riski olabilir. Tedavi edilmemiş çölyak hastası anne adayları, besinlerden yeterince yararlanamadıkları için, gebelikte artan besin ihtiyacını karşılamakta zorlanabilirler.

Çölyak Hastası Anne Adayı Nasıl Beslenmelidir?

Çölyak hastalarının, glüten içermeyen gıdaların besin değerlerinin genellikle daha az olması nedeniyle, B grubu vitaminleri ve lif açısından eksiklik yaşayabilirler. Bu nedenle, çölyak hastalığı bulunan gebelerde demir eksikliği de görülebilir. Glüten içermeyen gıdalar tüketilirken, içerdikleri vitamin ve mineral yönünden yeterlilikleri kontrol edilmelidir. Çölyak hastalığı genetik olarak aktarılabilen bir hastalık olduğundan, anne veya babada bu hastalık varsa, çocuklarda da görülme olasılığı %8 ila %20 arasında değişebilir. Glüten içermeyen besinlerle yapılan diyet, bir yaşam şekli olup diyete sıkı sıkıya uymak gereklidir. Çölyak hastası bir gebenin kaçamak yapma şansı yoktur. Diyet programına tam olarak uyduğu ve dikkat ettiği sürece, hem bebeğini hem de kendini riske atmamış olur. Böylece kaliteli ve sorunsuz bir gebelik süreci yaşar.

Çölyak Hastalığı ve Bilinçlenme

Çölyak hastası kadınların hamile kalmaması gerektiği şeklindeki bir ön yargı yanlıştır. Kırsal kesimlerde çölyak hastalığı yeterince bilinmediği için, bu bölgelerde yaşayan kadınların bilinçsizce hamile kalmaları ve düşük yapmamaları için bilinçlendirilmeleri ve hekimleri ile iş birliği içerisinde olmaları çok önemlidir. Alışveriş sırasında özellikle hamile anne adaylarının aldıkları besinlerin içeriğini açıklayan yazıları dikkatlice okumaları gereklidir. Çölyak hastalığı bulunan bir anne adayı, hamileliğini göz önünde bulundurarak ve her an acıkma ihtimalini düşünerek, kendine özel yiyeceklerini de çantasında taşımalıdır. Sınırlamalara rağmen, iyi programlanmış bir beslenme planı ile kendisinin ve bebeğinin ihtiyacı olan tüm gıdaları alabilirler.

Alternatif Gıdalar ve Glütensiz Ürünler

Buğday, yulaf, çavdar ve arpanın ikamesi olarak pirinç, patates, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden oluşmuş un ve nişastayı tercih ederek, yeterli ve dengeli beslenebilirler. Anne adayları ürün satın alırken "glütensiz" ibaresine özellikle dikkat etmelidirler. Hamileliğin verdiği aşerme duygusu ile poğaça, ekmek, bisküvi, kek gibi yiyeceklerden tüketme isteği duyabilirler fakat bu gıdaları gluten içermeyen ürünlerle kendileri de hazırlayarak tüketebilirler. Artık gluten içermeyen ürünler hemen hemen her markette kolayca temin edilebilmektedir.

Özetle

Çölyak ve hamilelik, dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir. Anne adaylarının düzenli kontrollerini yaptırmaları, beslenmelerine dikkat etmeleri ve glütensiz bir diyet programına sıkı sıkıya uymaları, sorunsuz bir gebelik süreci yaşamalarına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyakla Yaşam Derneği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Hastaları İçin Tatlı Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Tatlı Tarifleri

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Tanısı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Tanısı Belirtileri ve Tedavisi