Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak hastalığı, ince bağırsaklarda bulunan ve vitamin ile minerallerin emilimini sağlayan villus adı verilen yapılarının bozulmasına neden olan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu bozulma, yiyeceklerdeki besinlerin emilimini engelleyerek ince bağırsakta hasara yol açar. Çölyak hastalığı, diğer hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiği için teşhisi oldukça zor olabilir. Hassas bağırsak sendromu ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları ile de karıştırılabilir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak hastalığı, küçük çocuklarda kusma, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir. Daha ileri yaşlarda ise kemik zayıflığı, anemi (kansızlık), boy kısalığı ve nedeni belli olmayan karaciğer hastalığı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Çölyak hastalığı olan kişiler, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan glüten proteinine karşı hassasiyet gösterirler. Bu kişiler, glüten içeren besinler tükettiklerinde bağışıklık sistemleri ince bağırsaklara zarar vererek tepki gösterir. Bu durum, özellikle ince bağırsaktaki villusların düzleşmesine ve işlevlerini tam olarak yerine getirememesine sebep olur. Yiyeceklerdeki vitamin ve mineraller bu villuslardan geçerek kan dolaşımına emilir; villusların olmaması durumunda kişi ne kadar yemek yerse yesin yeterince beslenemez ve bağışıklık sistemi zayıflar.

Çölyak Hastalığının Teşhisi

Çölyak hastalığının kesin teşhisi, uzman bir gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulur. Kan testi ile gliadin veya retikülin adlı proteinlere karşı vücutta gelişen antikorlar araştırılır. Endoskopik yöntemle alınan doku örneklerinde, ince bağırsak yüzeyinde bulunan ve emilimi sağlayan parmak şeklindeki dokuların düzleşmesi çölyak hastalığının varlığını gösterir.

Biyopsi işlemi; endoskop adı verilen ince bir tüpün ağızdan mideye doğru ince bağırsağa sokulması ve aletin yardımı ile küçük bir doku alınarak test edilmesi şeklinde yapılır. İnce bağırsak biyopsisi, çölyak hastalığını teşhis etmenin en güvenilir yoludur.

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığının teşhis edilmesinin ardından uygulanması gereken tek tedavi yöntemi, uzman bir hekim tarafından önerilen glütensiz diyetle beslenmektir. Glüten, arpa, buğday, çavdar ve yulafta bulunduğu için ömür boyu bu gıdalardan uzak durmak gereklidir. Çölyak hastaları normal ekmek, bisküvi, pasta gibi gıdaları tüketemezler. Mısır unu, soya unu, patates unu ve pirinç gibi glüten içermeyen besinler rahatlıkla tüketilebilir.

Glütensiz diyete başlanması, kısa sürede belirtilerde azalma sağlar. Bağırsak mukozasındaki iyileşme ise 3-6 ay içerisinde gerçekleşir. Glütensiz diyetin yaşam boyu sürdürülmesi gerekmektedir. Ne kadar az olursa olsun glüten tüketimi bağırsaklara zarar verir. Çölyak hastaları diyete dikkat etmelidir; aksi takdirde bağırsak kanseri gibi ciddi sonuçlarla karşılaşabilirler.

Ek Bilgiler

Çölyak hastalığı genetik bir rahatsızlıktır ve ailede mutlaka bir kişide daha önce bulunmuş olabilir. Bazı durumlarda çölyak hastalığı bir ameliyat, doğum, hamilelik, viral enfeksiyon veya şiddetli duygusal stresten sonra ortaya çıkabilir. Hastalık, çocukluk döneminde, ergenlik döneminde veya orta yaş döneminde de ortaya çıkabilir. Çölyak hastalarının küçük bir yüzdesi glütensiz diyetle iyileşmeyebilir ve bağırsaklarına aşırı derecede zarar vermiş olan bu kişiler, diyetlerinden glüteni çıkarsalar bile iyileşmeyebilirler. Bu durumda ek besin takviyeleri ve ilaç tedavisi gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyak Beslenme

Çölyak Beslenme

İlginizi Çekebilir

Biocard Çölyak Testi

Biocard Çölyak Testi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Hastalığının Zararları

Çölyak Hastalığının Zararları

Çölyak İçin Şifalı Bitkiler

Çölyak İçin Şifalı Bitkiler

Çölyak Tanısı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Tanısı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?