Çölyak Hastalığı Tedavisi
25 Haziran 2024

Çölyak Hastalığı Tedavisi


Çölyak hastalığı, erken dönemde teşhis edilmezse büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Çölyak hastalığının tedavisinde ilaç kullanımı bulunmamaktadır. Tedavi, sıkı bir glutensiz diyet gerektirir. Bu hastalık, gluten adı verilen proteine karşı ömür boyu süren alerji ve hassasiyeti içerir. Aynı zamanda, çölyak hastalığı tedavisi için kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Çölyak Hastalığı Tedavisinde Glutensiz Diyet Nedir?

Gluten içeren tahıl ürünleri, buğday, arpa ve çavdar ile yapılan gıdaların kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Glutensiz gıdaların hazırlanışı sırasında, glutenli gıdaların hazırlandığı kapların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu durum, bilinmeyen ve dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Glutensiz diyet, kişiyi gıdasız bırakmak yerine daha dengeli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Yenilmesi gereken gıdalar ise pirinç, patates ve soya unundan yapılmış gıdalar olmalıdır. Herhangi bir meyve, sebze ve et tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Çölyak hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı olmadığı için bu diyetler sıkıcı ve ekonomik durumunuzu etkileyebilir. Bu diyeti, kesin tanı konulmadan uygulamak doğru değildir. Çölyak hastalarında laktoz eksikliği de olabileceğinden, süt ve süt ürünleri başlangıçta kullanılmamalıdır. Glutensiz diyete başlayan çölyak hastalarında, şikayetlerde azalma görülmeye başlanmıştır. Şikayetlerin geçmesine rağmen hastalığın tamamen geçmesi yaklaşık iki yıl kadar sürebilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığı tedavisinde bir diğer yöntem çörek otudur. Birkaç çay kaşığı çörek otu ezilir ve sabah aç karnına ve akşam aç karnına birkaç yudum suyla içilir. Bu yöntem kullanılırken aynı zamanda glutensiz diyete de dikkat edilmelidir. Bilim insanımız Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da çörek otunun %75 oranında başarı şansı olduğunu savunmuştur. Bu yöntemler ilaç olarak kullanılmadığından yine de doktor kontrolü altında kullanılması önemlidir.

Glutensiz Diyetin Faydaları ve Zorlukları

Glutensiz diyet, aslında çok faydalı bir diyettir. Normal şartlarda, glutensiz diyeti uygulayan kişiler iki-üç ay içerisinde düzelerek kilo alırlar. Ancak, bu diyeti uygulayan bazı kişiler tedaviden yanıt alamamıştır. Böyle durumlarda tanının tekrar gözden geçirilmesi, pankreas yetmezliği, ince bağırsakta bakteri, laktoz emilimi gibi rahatsızlıklar araştırılır. Çölyak hastalığı tedavisine yanıt vermeyen hastalara kortizon tedavisi önerilir.

Çölyak Hastalığının Potansiyel Riskleri

Çölyak hastalığı tedavi edilmezse, ileride lenfoma ve başka tür kanserlere dönüşme riski bulunmaktadır. Bu nedenle, tedavi edilmeyen çölyak hastalarının bu durumu unutmaması ve gerekli tedaviyi alması çok önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak Beslenme

Çölyak Beslenme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak Hastalığının Zararları

Çölyak Hastalığının Zararları

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastaları Ne Yemeli?

Çölyak Hastaları Ne Yemeli?