Çocuklarda Çölyak Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Çocuklarda Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, çocuklarda oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum, özellikle çocuklarda görüldüğünde kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir. Çölyak hastalığı, yetişkinlere göre çocuklarda çok daha fazla zarara neden olabileceği için mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha zor durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çocuklarda çölyak hastalığı, bağırsaklar içerisindeki besinlerin emiliminin sağlanamaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık, "villus" adı verilen yapının bozulmasıyla meydana gelmektedir. Villus yapısının bozulmasına neden olan çölyak hastalığı, aslında her yaştaki insanda meydana gelebilir. Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığı, birçok belirti göstererek karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu belirtiler hastalığın ilerlemesiyle artış gösterdiği için hastalığa müdahale edilmediğinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda çölyak hastalığına müdahale edilmediğinde, bu hastalığın haricinde çeşitli bağırsak hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu bağırsak hastalıkları çölyak ile birleştiğinde çocuğun yatağa düşmesine bile neden olabilir. Günümüzde sıkça karşılaşılan çocuklarda çölyak hastalığı, şu şekilde belirtiler göstermektedir:

Çocuklarda Çölyak Belirtileri Nelerdir?

  • Kusma: Çocuklarda çölyak hastalığının en büyük belirtilerinden biri aşırı mide bulantısı ve kusma durumudur. Bu durum çocukların gelişimi üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Kusma sorunu yaşayan çocuklarda, bu durumun çölyak hastalığından kaynaklandığı tahmin edilemeyebilir; bu yüzden diğer belirtilere de bakmak gereklidir.
  • İshal ve Karın Ağrısı: Bağırsak içinde gerekli olan emilimin yapılmaması durumunda çocuklarda ishal sorunu ortaya çıkar. Bu sorun uzun süre devam ederse, diğer rahatsızlıkların oluşması muhtemeldir. Bu yüzden gün içerisinde sık sık çocuğunuza sıvı tükettirin.
  • Kansızlık: İnsanlarda meydana gelen kansızlık sorunları, bazen çölyak rahatsızlığından kaynaklanabilir. Bu durum, doğrudan besinlerin tam olarak emilmemesinden kaynaklanır.
  • Boy ve Zayıflık: Çocuklarda çölyak hastalığı, gelişim üzerinde de ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzda kemik zayıflığı ve boy kısalığı meydana gelebilir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda bu durum ciddi bir sorun olur.
  • Karaciğer Hastalıkları: Bu hastalık, çölyak ile birlikte meydana gelerek insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durum farklı belirtiler göstereceği için hasta daha fazla rahatsızlık duyacaktır.

Çocuklarda Çölyak Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığının kesin tanısının konulabilmesi için deneyimli uzmanlar tarafından kontroller yapılmalıdır. Özellikle kan testi, idrar testi ve gaita testi çok önemlidir. Bu tahliller sayesinde bağırsak biyopsisi alınmadan tanı konulabilir. Fakat tanının konulamaması durumunda, uzman doktorun herhangi bir şüphesi varsa bağırsak biyopsisi gerekebilir.

Çocuklarda Çölyak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisinde öncelikle tanının konulması gerekmektedir. Tanı işlemi sonrasında tek tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemi, uzman doktor tarafından önerilen ve içerisinde gluten bulunmayan besinlerin tüketilmesidir. Kişinin gün içerisinde bazı besinleri tüketmemesi, yapılan ilaç tedavisinin daha olumlu bir şekilde sonuç vermesini sağlayacaktır. Çocuklarda çölyak hastalığının tedavisi uzun süreli olduğu için yıllar sonra sonuç alınabilir. Tedavi olumlu bir şekilde sonuçlansa bile hasta olan çocuğun ömrü boyunca arpa, çavdar, yulaf gibi gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Çocuklarda çölyak hastalığının erken teşhisi ve tedavisi, çocuğun ileriki yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden ebeveynlerin, çocuklarında görülen belirtileri dikkatle izlemeleri ve şüpheli durumlarda derhal bir uzmana başvurmaları önemlidir. Çölyak hastalığı genetik geçiş gösterebileceği için ailede bu hastalığın olması durumunda çocukların da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Taif

16 Nisan 2024 Salı

Merhaba. Son derece önem taşıyan bir hastalık türüdür. Sahibine günlük yaşamı zehir etmektedir. Bu hastalık özellikle bağırsakların yeteri kadar besinlerin emilimini yapamadığından ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu durumda en fazla çocuklar maruz kalmaktadır. Çocuklarda çölyak hastalığını nasıl tedavi edilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Taif,

Çölyak hastalığı gerçekten de yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Çocuklarda çölyak hastalığının tedavisi temel olarak glütensiz bir diyet uygulamaktan geçer. Glüten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Çocukların beslenme programından glüteni tamamen çıkarmak, bağırsakların iyileşmesine ve belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, çocukların beslenme alışkanlıklarını yeniden düzenlemek ve gerekli vitamin ve minerallerle desteklemek önemlidir. Doktor ve diyetisyenlerin önerileri doğrultusunda hareket etmek, hastalığın yönetiminde büyük rol oynar.

2. Cevap
cevap

Cebrail Kayalık

Çölyak hastalığı çocuğun gelişimini olumsuz olarak etkileyen bir hastalık türüdür. Bu rahatsızlığa maruz kalan çocuklarda; Ağrı, kusma, uyuşma ve dikkat dağınıklığı problemi ortaya çıkmaktadır. Çölyak hastalığı çocuklarda kullanılacak ilaç tedavileri sayesinde yok edilebilir. Ayrıca bu hastalık türü bitkisel ilaç kullanımı sonrasın da azalmaktadır. Uzman hekim desteği almanızda fayda bulunmaktadır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biocard Çölyak Testi

Biocard Çölyak Testi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Bitkisel Çözüm

Çölyak Bitkisel Çözüm

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Biorezonans Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastalığı Tedavisi