Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi
07 Temmuz 2024

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Çölyak Hastalığı Diyeti

Çölyak hastalığı, glüten içeren besinlere karşı vücudun aşırı hassasiyet göstermesi ve bağışıklık sisteminin bu besinlere yanlış tepki vermesi olarak tanımlanabilir. Çölyak hastalığı olan kişilerin glüten içermeyen besinler tüketmeleri ve beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde, bu sinsi hastalık birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir.

Çölyak hastalığının belirtileri arasında demir eksikliğine bağlı anemi (kansızlık), ishal, kilo kaybı veya kilo alımı, şişkinlik, karın ağrısı, gaz ve halsizlik gibi rahatsızlıklar yer alır. Bağırsakları olumsuz etkileyen bu hastalığın tedavisi, bağırsaklara faydalı olan besinlerin tüketilmesiyle mümkündür. Beslenme düzenine dikkat edilmediği sürece, nörolojik belirtiler de ortaya çıkabilir.

Çölyak Hastalığı Diyeti

Çölyak hastalığı diyetinde mutlaka glüten içermeyen besinler tercih edilmelidir. Buğday ve tahıl unu ile yapılan her türlü ekmek ve hamur işinden uzak durulmalıdır. Ayrıca irmik ve nişastanın girdiği her türlü yemek ve tatlıdan da kaçınılmalıdır.

  • Kuru yemişler tüketilebilir, ancak paket içinde hazır işlenmiş kuru yemişler yerine doğal olanlar tercih edilmelidir.
  • İşlenmiş et ürünlerinden (salam, sosis, sucuk, pastırma) uzak durulmalıdır.
  • Hazır ve konserve balıklarda koruyucu madde içerdiğinden dolayı bu tür besinlerden kaçınılmalıdır.
  • Fast food beslenme tarzından uzak durulmalı ve doğal besinler tercih edilmelidir.
  • Daha çok tahıllar ve ev yapımı yoğurtlar tüketilmelidir.

Çölyak Hastalığı Diyet Listesi

Kahvaltı İçin:

Bol ve sınırsız yeşillik, çiğ badem, kabuklu fıstık, kabuklu ceviz, çiğ ve işlenmemiş badem, kabuklu yer fıstığı, doğal ev yapımı tahin ve pekmez, doğal ev yapımı yoğurt. Kek veya ekmek tüketmek isteyenler, glüten içermeyen undan veya saf mısır unundan yapılan hamur işlerini tercih edebilirler.

Ara Öğün İçin:

Glüten içermeyen unlardan hazırlanan hamur işi veya kek, işlenmemiş kabuklu kuru yemişler, ev yoğurdu veya ev yapımı ayran, mevsim meyveleri.

Öğle Yemeği İçin:

Etsiz sebze türü yemekler, bol yeşillikten oluşan salata, şehriye olmadan yapılan pirinç pilavı (bulgurdan uzak durulmalı), ev yapımı yoğurt ve ev yapımı yoğurttan yapılmış cacık veya ayran.

Ara Öğün Olarak:

Bir adet mevsim meyvesi, işlenmemiş bir avuç kuru yemiş ve bol su tüketilmelidir.

Akşam Yemeği İçin:

Izgara et, balık veya tavuk (et tüketmek istemeyenler için etsiz sebze yemeği), sınırsız yeşillikten oluşan salata, ev yapımı yoğurt veya ev yapımı yoğurttan hazırlanan ayran veya cacık, şehriye olmadan hazırlanan pirinç pilavı, mercimek veya sebze çorbası ve bol su tüketilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

semra dalga

05 Mayıs 2024 Pazar

bende colyaklıyım yardım edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Semra Dalga Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Çölyak hastalığı ile başa çıkmak zor olabilir, ancak doğru bilgi ve destekle aşılabilir. Glutensiz bir diyet uygulamak önemlidir. Size yardımcı olabilecek beslenme uzmanlarından profesyonel destek almanızı öneririm. Ayrıca çölyak hastaları için kurulan destek gruplarına katılarak, yaşamınızı kolaylaştıracak bilgi ve deneyimleri paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyak Hastaları Ne Yemeli?

Çölyak Hastaları Ne Yemeli?

Editörün Seçtiği

Çölyak ve Hamilelik

Çölyak ve Hamilelik

Biocard Çölyak Testi

Biocard Çölyak Testi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak İçin Şifalı Bitkiler

Çölyak İçin Şifalı Bitkiler

Çölyak Yasak Yiyecekler Nelerdir?

Çölyak Yasak Yiyecekler Nelerdir?

Çölyak Hastaları İçin Pasta Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Pasta Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Tatlı Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Tatlı Tarifleri