Çölyak Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
13 Temmuz 2024

Çölyak Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Biyopsisi

Çölyak hastalığının kesin tanısı için gerekli testlerden en önemlisidir. İnce bağırsak biyopsisi olarak da bilinir. Serolojik testler ve doku testlerinin pozitif çıkması sonrasında yapılan çölyak biyopsisi, ince bağırsaktan alınan çoklu biyopsi örneklerinin patoloji uzmanı tarafından incelenmesiyle gerçekleştirilir. Çölyak biyopsisi yapılmadan glutensiz diyete başlamak kesinlikle önerilmemektedir. Hastalığın seyri konusunda bilgi verebilecek en önemli testlerden biridir.

Çölyak Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Çölyak hastalığının kesin tanısı, hastalığın düzeyi ve yayılımı hakkında bilgi veren ince bağırsak biyopsisi, endoskop adı verilen özel kıvrılabilen bir boru yardımıyla yapılır. Biyopsi öncesinde hasta bilgilendirilerek en az 6 saat önceden yemek yemeyi bırakması, kan sulandırıcı ilaçlar almaması istenir.

Endoskop, yemek borusu ve mideden geçerek ince bağırsaklara ulaşınca forceps adı verilen aletler yardımı ile toplu iğne başı kadar 4 adet doku örneği alınır. İşlem 10 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilir. İnce bağırsak yüzeyinden alınan doku mikroskop altında incelenerek farklı kimyasal bileşenlere verdiği tepki ölçülür. Hastalığa neden olan alerjenler gözlemlenerek dokuda yarattığı tahribat ve hastalığın derecesi tespit edilir.

Çölyak Biyopsisi Sonrası Ne Yapılmalı?

İnce bağırsak biyopsisi zor bir işlem değildir. Kısa sürer ve genellikle can yakmaz. Biyopsi sonrasında kişi normal hayatına geri dönebilir. Hastanede yatılı kalmak zorunlu değildir. Fakat biyopsi sonrasında bazen hafif kanama görülebilir. Endişelenecek bir durum değildir. Yine de kanamanın bir çay kaşığından fazla olduğu durumlarda doktoru bilgilendirmek gerekir. Ayrıca biyopsi sonrası gelişebilecek olan diğer rahatsızlıklar arasında yüksek ateş, terleme, acı hissetme, kramp gibi yan etkiler olabilir. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir ve doktoru arayarak bilgilendirmek gerekir.

Ekstra Bilgiler

Çölyak biyopsisi sırasında elde edilen doku örnekleri, Marsh kriterleri kullanılarak değerlendirilir. Bu kriterler, bağırsak mukozasında meydana gelen histolojik değişiklikleri sınıflandırır ve hastalığın şiddetini belirlemede yardımcı olur. İşte Marsh kriterleri hakkında kısa bilgi:

  • Marsh 0: Normal bağırsak mukozası
  • Marsh 1: İntraepitelyal lenfositlerin sayısında artış
  • Marsh 2: Kript hiperplazisi
  • Marsh 3: Villöz atrofi (3a: Kısmi, 3b: Subtotal, 3c: Total)

Bu kriterler doğrultusunda, patoloji uzmanı hastalığın şiddetini belirleyerek uygun tedavi yöntemlerini önerir. Çölyak hastalığının tedavisinde temel yaklaşım glutensiz diyettir. Ancak biyopsi sonuçlarına göre ek tedavi yöntemleri de değerlendirilebilir.

Çölyak biyopsisi ile ilgili daha fazla bilgi ve rehberlik için bir gastroenterolog veya patoloji uzmanı ile görüşmek önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyak Beslenme

Çölyak Beslenme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyak Hastalığı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak Diyeti Listesi

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri