Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi

Çölyak hastalığında testlerin amacı, hastalığın tanısını koymak için kullanılan testlerdir. Genellikle karın ağrısı ve kansızlık gibi çölyak hastalığını düşündüren bulgularda hastalardan istenmektedir. Bazen de kalıtsal çölyak hastalığı olan ailelerde veya başka otoimmün hastalığı olan ailelerde kişinin kan testlerine başvurulur. Çölyak kan testi, hastalık ve glutene duyarlı az sayıda başka hastalığın tanılarını koymak için kullanılmaktadır. Bu testler, arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi içerisinde gluten bulunduran diyetsel proteinlere karşı oluşan uygun olmayan bağışıklık sisteminin yanıtının bir kısmı olarak vücudun ürettiği otoantikorları belirlemektedir. Eskiden tıp alanında çölyak hastalığının tanısının konulabilmesi sadece ince bağırsak biyopsisi ile mümkündü. Bu mikroskobik değerlendirmenin halen çölyak hastalarında altın değerinde olduğu düşüncesi çok yaygındır. Kan testlerinde çıkan çölyak hastalığı tanısının kesinleştirilmesidir. Çölyak kan testi veya testleri, bu hastalık için yapılan birçok biyopsi sayısında azalma meydana getirmektedir.

Dünyada ve Ülkemizde Çölyak Hastalığında Kullanılan Mevcut Otoantikor Kan Testleri

  • Doku Transglutaminaz Antikoru: Bu kan testinde, doku transglutaminazı belli başlı proteinlerin çapraz bağlantılarını sağlayan ve bunlardan sorumlu olan bir enzim çeşididir. Bu otoantikorun adında doku terimi olsa da aslında otoantikor kanda bulunduğundan aslında doku değil kan testidir. Çok az sayıda laboratuvarda bu test yapılabilmektedir.
  • Anti-gliyadin antikorları: Gliyadin proteini buğday gibi tahıl ürünleri içerisinde bulunan bir gluten proteinin bölümüdür. AGA, gliyadin bileşenine karşı oluşan bir otoantikordur.
Bu iki kan testi dışında iki adet daha uygulanan kan testi vardır. Bu testler çok nadir uygulanan kan testleridir.

Diğer Kan Testleri

  • Anti-endomysial antikorlar: Endomisyum, tek tek kas liflerinin üzerini örten yapıda olan ince bağ şeklinde bir doku katmanına denir. İnce bağırsağın iç kısmında olan boşluğunu döşeyen katmana süregelen hasara reaksiyon olarak anti-endomysial antikorlar geliştirmektedir. Bu otoantikor sayesinde çölyak hastalıklarının yüzde yüz, diğer kalıtsal hastalıklarda ise yüzde yetmiş oranında tanı konulmasını sağlamaktadır.
  • Anti-retikülin antikorlar: Anti-retikülin antikorları, diğer otoantikorlardan daha özgül veya daha duyarlı bir yapıda değildir. Çölyak hastalığı olanların yüzde altmışında bu antikorlar bulunmaktadır.

Çölyak Kan Testi ve Önemi

Çölyak hastalığına ilişkin yapılan kan testlerinin hepsinde belli bir oranda otoantikor miktarı gözlemlenmektedir. Bu nedenle, hastalığın kan testi sonuçları birçok biyopsi işleminden hastaları kurtarması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Çölyak kan testi, hastalığı taşıyanların tanılarının belirlenmesinde önemli bir yere sahip olduğundan, bu testlerin günümüzde bu kadar iyi sonuçlar vermesi hastaların hastalık ile ilgili kötü düşüncelerini bir nevi pozitifleştirmektedir. Çünkü yaşayacakları birçok biyopsi işleminden kurtulmalarını sağlamıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyakla Yaşam Derneği

Çölyak Beslenme

Çölyak Beslenme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastaları İçin Kek Tarifleri ve Malzemeleri

Çölyak Hastaları İçin Kek Tarifleri ve Malzemeleri

Biocard Çölyak Testi

Biocard Çölyak Testi