Çölyak İçin Şifalı Bitkiler
11 Temmuz 2024

Çölyak İçin Şifalı Bitkiler

Çölyak hastalığı, buğday içerisinde yer alan proteinlere karşı gelişen bir bağırsak rahatsızlığıdır. Tıp dilinde "Glutene Duyarlı Enteropati" olarak da bilinir. Çölyak hastalığında beslenme en önemli faktörlerden biridir. Hastalığın tespitinden sonra arpa, buğday, yulaf ya da çavdar içeren yani gluten içeren gıdalar tamamen beslenme sistemi içerisinden çıkarılmalıdır. Endüstriyel devrim sonrasında hazır gıdaların hayatımıza girmesi ve beslenme alışkanlıklarımızın fabrikasyon ürünlerin belirlemesi, dünyada çölyak hastalığının en yaygın hastalıklardan biri olmasına sebep olmuştur. Bu sağlıksız ve fabrikasyon ürünlerin karşısında hala doğal kabul ettiğimiz şifalı bitkiler, çölyak gibi hastalıklara karşı bizlere daha kaliteli bir yaşam olanağı sunmaktadır.

Çölyak Hastalığında Hangi Şifalı Bitkiler Kullanılmalıdır?

Karaağaç Çayı

İlaç sanayinde de ham madde olarak kullanılan karaağaç bitkisi, metabolizmanın düzenlenmesinde iyi bir yardımcıdır. Gün içinde iki defa tüketmek bedensel olarak daha iyi hissetmeye yardımcı olacaktır.

Nane Çayı

Çölyak hastalığının neden olduğu karında şişlik, ağrı, kusma gibi etkilerin azaltılmasında yardımcı olur. Rahatlama sağlar.

Zencefil Çayı

Nane çayı gibi çölyak hastalığında ortaya çıkan karın ağrısı, mide bulantısı, şişlik ve gaz problemleri ile başa çıkmada yardımcı olur. Çay olarak içmekte zorlananlar, bal ile kurutulmuş ve öğütülmüş zencefili günde bir tatlı kaşığı şeklinde tüketebilirler.

Papatya Çayı

Bağırsakları hareketlendirerek tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Tuvalete çıkarken yaşanan ağrılı süreci hafifletmede yardımcı olur.

Anason Çayı

Mide ve bağırsak ağrılarını dindirmek için en etkili çaylardan biridir. Kimyon tohumu ile kaynatılarak da içilebilir. İshal gibi rahatsızlıklarda ishali tetikleyebilir. O yüzden içerken dikkat edilmesi gerekir. Günde bir bardaktan fazlası tüketilmemelidir.

Çörek Otu

Bazı kaynaklar çörek otunun da mide ve bağırsaklar üzerinde olumlu etkisi olduğundan söz eder. Çörek otunun içinde yer alan doymamış yağ asitleri, amino asit ve vitaminler, çölyak hastalığında ihtiyaç duyulan vitamin desteğini sağlamakta yardımcı olur. Günde bir tatlı kaşığı çörek otu bal ile karıştırılarak ilaç gibi tüketildiğinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Patates

Bol lifli yapısı sayesinde çölyak rahatsızlığı olan hastalar için en çok tüketilmesi gereken bitkilerden biridir. Çölyak hastalığı sırasında gluten içeren ekmek, makarna gibi gıdaları tüketemeyen bireyler, ekmek yerine patatesi diyetlerinin bir parçası yapabilirler. Tam bir potasyum deposu olan patates, hem vücudun ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlayacak hem bağırsakların ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacak hem de ekmek gibi tokluk hissi uyandırarak ekmeğin yokluğunun yerini tutmaya yardımcı olacaktır.

Pirinç

Çölyak için kullanılabilecek şifalı bitkilerden biri de pirinçtir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek iyileşmesine katkı sağlayan pirinç, aynı zamanda un olarak da satılmaktadır. Pirinç unu, buğday unu yerine kullanılabilecek glutensiz bir alternatiftir. Çölyak rahatsızlığı olan bireylere doktorlar tarafından da tavsiye edilmekte ve çölyak için hazırlanan diyetlerde önemli bir yer tutmaktadır.

Kestane

Bağışıklık sistemi hastalıklarında doktorların tavsiye ettiği bir diğer şifalı bitki ise kestanedir. Hücrelerin en büyük düşmanı olan serbest radikallere karşı en etkili antioksidanlardan biri olan kestane, bağırsaklardaki zararlı bakterileri temizler. İyi bakterilerin artmasında ise yardımcı olur. İçerdiği proteinler ile sindirim sistemini düzenler.

Nohut

Bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olan bir diğer şifalı bitki ise nohuttur. İçerdiği selenyum ile bağırsak enzimlerinin düzenli çalışmasını destekler. Serbest radikallerin bağırsaklara verdiği zararların en aza indirilmesinde yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aydilek

11 Temmuz 2024 Perşembe

Eğer çölyak hastasıysam ve gluteni tamamen beslenme sistemimden çıkarmak zorundaysam, patates ve pirinç gibi yiyecekleri diyetimde nasıl daha fazla kullanabilirim? Ayrıca, nane ve zencefil çayının karın ağrılarımı azaltmada etkili olup olmadığını denemek isteyen var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Aydilek,

Öncelikle, çölyak hastası olarak gluteni tamamen beslenme sisteminizden çıkarmanız çok önemli. Patates ve pirinç gibi gıdalar, gluten içermediklerinden dolayı iyi birer alternatif olabilirler. Patatesi farklı şekillerde kullanarak yemeklerinize çeşitlilik katabilirsiniz. Fırın patates, haşlanmış patates, patates püresi veya patates salatası gibi farklı tarifler deneyebilirsiniz. Pirinçi ise pilav, sütlaç veya sebzeli pirinç yemeklerinde kullanarak diyetinize dahil edebilirsiniz.

Nane ve zencefil çayının karın ağrılarını azaltmada etkili olup olmadığı konusunda bazı kişiler olumlu geri bildirimlerde bulunmuşlardır. Bu bitki çayları, sindirime yardımcı olup karın ağrılarını hafifletebilir. Ancak, herkesin vücut yapısı farklı olduğu için, denemek ve kendi vücudunuza göre karar vermek en iyisidir. Dilerseniz bir uzmana da danışabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Hastalığı Bulaşıcı mı?

Çölyak Hastalığı Bulaşıcı mı?

Çölyak ve Hamilelik

Çölyak ve Hamilelik

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Kan Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri

Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri

Çölyak Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak Testi Nasıl Yapılır?