colyak.gen.tr https://www.colyak.gen.tr Çölyak, Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, colyak.gen.tr Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Çölyak https://www.colyak.gen.tr/cocuklarda-colyak.html Fri, 23 Nov 2018 11:00:29 +0000 Çocuklarda çölyak, son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Bu durum özellikle çocuklarda görüldüğünde kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir. Çölyak hastalığı, yetişkinlere göre çocuklarda çok daha fazla zarara neden ol Çocuklarda çölyak, son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Bu durum özellikle çocuklarda görüldüğünde kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir. Çölyak hastalığı, yetişkinlere göre çocuklarda çok daha fazla zarara neden olduğu için kesinlikle çocuklarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda çok daha zor durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çocuklarda çölyak, direk olarak bağırsaklar içerisinde bulunan besinlerin emiliminin sağlanamaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık "villus" adı verilen yapının bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu yapının bozulmasına neden olan çölyak hastalığı, aslında her yaştaki insanda meydana gelebilmektedir. Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığı, birçok belirti göstererek karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu belirtiler hastalığın ilerleyişine bağlı olarak artış gösterdiği için hastalığa müdahale edilmediği zamanlarda çok daha fazla olacaktır. Çocuklarda çölyak hastalığına müdahale edilmediğinde bu hastalığın haricinde çok daha çeşitli bağırsak hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu bağırsak hastalıkları çölyak ile birleştiğinde çocuğun yatağa düşmesine bile neden olabilmektedir. Günümüzde çok yaygın bir şekilde karşılaşılan çocuklarda çölyak hastalığı şu şekilde belirtiler göstermektedir. 

Çocuklarda çölyak belirtisi:

 • Kusma: Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığının en büyük belirtilerinden biri aşırı mide bulantısı ve kusma durumudur. Bu durumlarda çocuklarda meydan gelen kusma, direk olarak gelişim üzerinde de olumsuzluklara neden olacaktır. Kusma sorunu yaşayan çocuklarda bu durumun çölyak hastalığından kaynaklandığı tahmin edilemediği için diğer belirtilere bakılır. 
 • İshal ve karın ağrısı: Bağırsak içerisinde gerekli olan emilimin yapılmaması durumunda çocuklarda ishal sorunu ortaya çıkacaktır. Bu sorun uzun süreler boyunca devam ederse, diğer rahatsızlıkların oluşması muhtemel bir durumdur. Bunun için gün içerisinde sık sık çocuğunuza sıvı tükettirin.
 • Kansızlık: İnsanlarda meydana gelen kansızlık sorunları bazen çölyak rahatsızlığından kaynaklanabilmektedir. Bu durum direk olarak besinlerin tam olarak emilmemesinden kaynaklandığı için meydana gelir. 
 • Boy ve zayıflık: Çocuklarda çölyak hastalığı gelişim üzerinde de ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzda kemik zayıflığı ve boy kısalığı meydana gelir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda bu durum ciddi bir sorun olur. 
 • Karaciğer hastalıkları: Bu hastalık ise çölyak ile birlikte meydana gelerek insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu durum farklı belirtiler göstereceği için hasta daha fazla rahatsızlık duyacaktır.
 
Çocuklarda çölyak tanısı nasıl konulur

Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığının kesin olarak tanısının konulabilmesi için deneyimli olan uzmanlar tarafından kontrollerin yapılması gerekmektedir. Özellikle yapılacak kan testi, idrar testi ve gaita testi çok önemlidir. Bu tahliller sayesinde bağırsak biyopsisi alınmadan tanı konulabilir. Fakat tanının konulmaması durumunda eğer uzman doktorun herhangi bir şüphesi varsa bu durumda bağırsak biyopsisi gerekebilir. 

Çocuklarda çölyak tedavisi nasıl yapılır 

Bu hastalığın tedavisinde öncelikle tanının konulması gerekmektedir. Tanı işlemi sonrasında tek tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemi ise uzman doktor tarafından önerilen ve içerisinde gluten bulunmayan besinlerin tüketilmesidir. Kişinin gün içerisinde bazı besinleri tüketmemesi yapılan ilaç tedavisinin biraz daha olumlu bir şekilde sonuç vermesini sağlayacaktır. Çocuklarda çölyak hastalığının tedavisi uzun süreli olduğu için yıllar sonra sonuç alınabilir. Tedavi olumlu bir şekilde sonuçlansa bile hasta olan çocuğun ömrü boyunca arpa, çavdar, yulaf gibi gıdalardan uzak durması gerekmektedir. 
]]>
Bebeklerde Çölyak https://www.colyak.gen.tr/bebeklerde-colyak.html Sat, 24 Nov 2018 06:55:24 +0000 Bebeklerde Çölyak : Ülkemizde oldukça yaygın görülmesine rağmen bu hastalık hakkında bilgi eksikliği yaşanılır. Bu durum hastalığın erken teşhisini zorlaştırmaktadır. Çölyak hastalığının temel belirtilerinin hakk Bebeklerde Çölyak : Ülkemizde oldukça yaygın görülmesine rağmen bu hastalık hakkında bilgi eksikliği yaşanılır. Bu durum hastalığın erken teşhisini zorlaştırmaktadır. Çölyak hastalığının temel belirtilerinin hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Örneğin çocuğunuzda sebepsiz yere şişkinlik, deri döküntüsü, gelişme geriliği veya kemik erimesi gibi rahatsızlıklar varsa; bunlar çölyak hastalığının önemli belirtileri olarak ele alınır. Genetik bir hastalık olarak bilinen Çölyak hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir Bebeklerde çölyak teşhisi daha kolay konulur; karın ağrısı hazımsızlık iştahsızlık şişkinlik gibi belirtiler gösterebilir. Günümüzde 200  insanda bir görülen sorun haline gelen bu hastalığın nedeni yiyeceğin içerisinde glüten maddesinin bulunmasıdır. Genel olarak tıpta Çölyak hastalığı genetik geçiş gösteren bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak bilinir. Bebeklerde çölyak hastalığı ortaya çıkarsa bu hastalığa sahip olanlar: Çavdar Arpa ve buğday da bulunan protein gülitene karşı oldukça hassastır. Genel olarak vücudun yüzde otuzu Çölyak hastalığı geni taşımaktadır; Fakat sadece yüzde beşi bu belirtileri gösterir.

Çölyak hastalığının belli başlı sebepleri:

Çölyak hastalığının teşhisi çok fazla şikayetlerini olması yüzünden zor olabilir; fakat tanıyı doğrulayan laboratuvar sonuçları hastanın glüten de zengin ve fakir beslendiği dönemler arasında ortaya çıkan önemli farklılıklar dikkate alınarak teşhis kolaylaşabilir. Kan testi tanıya yardımcı olsa da bazı hastalarda tedavi ile de ortaya çıkan etmenlerin görülebilmesi için ince bağırsak biyopsisi gerekmektedir. Çölyak belirtileri ise şöyle sıralanır:1-2 aylık bebeklerde,

 • İshal veya kabızlık
 • Kusma
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Gelişim geriliği
 • Kas kaybı
 • Kilo kaybı
 • Anemi

bu belirtiler çölyak hastalığının en bariz belirtileri olarak bilinir. Çölyak hastalığı tüm vücut sistemini ilgilendiren bir hastalık olmasından dolayı teşhisin geç konulması halinde birçok hastalığa da ortam hazırlar.

Bebekler emerken çölyak hastalığından nasıl korunulur

Yapılan araştırmalar da emzirmenin bebeğe çölyak hastalığından önemli ölçüde koruduğu belirtilmiştir. Çünkü anne sütünde bulunan glüten oldukça azdır. Emzirme Çölyak hastalığından korumaktadır ya da genetik olduğu için ortaya çıkmasını ertelemektedir. Bebeğin İlk aylarında zengin besinler verilerek bu hastalık için büyük bir risk ortaya konulmaktadır. Bebeğin 44 ve 6.ayında sadece anne sütü ile beslenmesi bu hastalıktan korunması için oldukça önemlidir. Çölyak hastalığı her yaşta ortaya çıkmasına rağmen özellikle 8 ile 12 aylık çocuklarda daha sık görülmektedir. Bebeklerde çölyak tedavisi diğer kişilere göre daha rahat atlatılmakta dır yada hastalığın olması engellenmektedir.

Çölyak hastalarının tedavi yöntemi glütensiz diyet!

Çölyak hastalığına sahip olan insanlar, glütensiz diyet programı ile bağırsaklarında oluşan bozulmalar düzenlemekte bu düzelmeye aldanıp tekrar eski yaşamına dönmesi halinde hastalık bulguları tekrar ortaya çıkmaktadır. Diyette buğday çavdar arpa hariç tahıl  grubundan pirinç ve Mısır'dan yapılan yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Tahta kaşık, teflon gibi materyalleri ne kadar temizlenirse temizlensin glüten kalıntısı olduğu için bu tür maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

]]>
Çölyak Tanısı https://www.colyak.gen.tr/colyak-tanisi.html Sat, 24 Nov 2018 13:37:39 +0000 Çölyak Tanısı: Çölyak Hastalığı ince bağırsakta, Glüten isimli proteine karşı ömür boyunca süren ve kronik hale gelen alerjisi, duyarlılığıdır.  Çölyak Tanısı Konulması: Çölyak hastal Çölyak Tanısı: Çölyak Hastalığı ince bağırsakta, Glüten isimli proteine karşı ömür boyunca süren ve kronik hale gelen alerjisi, duyarlılığıdır. 

Çölyak Tanısı Konulması: 

Çölyak hastalığından şüphelenildiği zaman doktor hastadan ayrıntılı bir vücut muayenesi yaptıktan sonra hastadan bazı kan ve gaita testleri ister. Kalsiyum, potasyum magnezyum, , protein (immun globulinler, albumin, ve pıhtılaşma faktörleri), folik asit, B12 vitamini, A vitamini, kolesterol, ve demir gibi bu hastalık ile   vücutta eksilmesi muhtemel bazı nesnelerin kandaki aşamalarının ölçülmesi ile gaita tahlili yanında çölyak hastalığının teşhisi için kullanılan bazı yan testlerinin (serolojik testler) ksinlikle yapılması gerekir. Anti endomysial antikor (Ema), anti tissue transglutaminaz antikor (a Ttg), anti deaminegliadin antikor (Dgp) ile anti retikülin antikorlar şu anda çölyak tanısı için kullanılan serolojik testdir. Bu serolojik testlerin hastalık tanısındaki hassasieti yüksektir (%80-95 arası). Bütün antikorların IgA  ve IgG alt türleri mevcut olup, tanıda önemli olan IgA alt türlerinin pozitif olmasıdır. IgA eksik olması halinde, bireylerde bu testler yanlış negatif çıkabilir. Çoğunlukla toplumun %0,2 sinde IgA eksikliği varken, çölyak hastalığı taşıyan hastaların %2 sinde IgA eksikliği vardır.. IgA  eksikliği bulunan hastalarda, IgG tipi antikorların pozitif olması dikkate alınması gerekir. Çölyak hastalığında vakaların, %6-22 sinde serolojik testler negatif  olur. Bu hastalarda ayırt edici tanı için, mutlaka endoskopik biyopsi yapılması gerekir.

Çölyak tanısında mutlaka yapılması gerekli bir diğer inceleme endoskop yardımıyla ince bağırsağın 40 cm lik bir kısmı olan duodenumdan doku numunesi alınmasıdır. Bu işlemde yapılacak işlem, normal gastroskopiden çok farklı değildir  Biyopsi  olmazsa olmaz tanı biçimidir ve serolojik testler tanı gayesiyle, biyopsinin yerini tutamaz.  Endoskopi esnasında, ince barsak mukozasındaki yapısal farklılığı görülmesi de mümkün olmaktadır. Alınan doku numunesinin özel yöntemler ile boyandıktan sonra mikroskopla incelenerek bu hastalığa ait olabilecek, beirtilerin görülmesi, hem çölyak tanısı, hem de bu hastalıkla karşılaşılabilecek lenfoma benzeri, değişik hastalıkların ayırımı için mutlaka gereklidir. Çölyak hastalığında, bağırsaktaki tutulma, yama şeklinde olabileceğinden, bağırsağın farklı  kısımlarından en az dört biyopsi alınması önerilir.Dört ya da daha çok fazla sayıda biyopsinin alınması, tanı koyma ihtimalı iki kat artırır. Serolojik testleri pozitif olduğu durumda histopatolojik incelemede normal belirti fark edilen hastalarda daha fazla sayıda ve daha distaldeki incebağırsağın segmentlerinden (jejunum) biyopsi alınması gerekir. Endoskopi istemeyen hastalar için serum antikorlarının pozitif ve kapsül endoskopi tanıya yardım edebilir. Kapsül endoskopide duodenum mukozasında meydana gelen ve scalloping olarak isimlendirilen ince granüler yapının görülmesi çölyak tanısı koymaya yardımcı olur.

]]>
Çölyak Ve Hamilelik https://www.colyak.gen.tr/colyak-ve-hamilelik.html Sat, 24 Nov 2018 19:57:31 +0000 Çölyak ve hamilelik, çölyak hastalığı olan kadınların, diyetisyenleri ve doktorları tarafından kontrolleri düzenli olarak yapıldığı sürece gebe kalmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca planlı bir gebe Çölyak ve hamilelik, çölyak hastalığı olan kadınların, diyetisyenleri ve doktorları tarafından kontrolleri düzenli olarak yapıldığı sürece gebe kalmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca planlı bir gebelik düşünen anne adayı hamilelik öncesinde B grubu vitaminlerinden biri olan folik asit takviyesini yeterli ve düzenli bir şekilde alırsa gebelik sürecini daha sağlıklı geçirmiş olacaktır. Fakat henüz tanısı konulmamış bir anne adayında glüten duyarlılığı varsa düşük yapma riski ile yüz yüzedir. Bebeğin doğum ağırlığı 2500 gr civarlarında ya da 1500 gramın altında düşük kilolu olarak dünyaya gelecektir. Anne adaylarında prematüre doğum riski de bulunmaktadır. Tedavi olmayan çölyak hastası anne adayları, aldıkları besinlerden yeterli derecede yararlanamadıkları için, gebelikte de besin ihtiyacı normalden fazla olduğundan ciddi bir sorunla karşı karşıyadırlar. 

Çölyak hastası anne adayı nasıl beslenmelidir

Çölyak hastalarının gluten içermeyen gıdalar besin değerleri daha az olduğundan  dolayı B grubu vitaminlerinden ve lifli gıdalar açısından daha fakirdirler. Bundan dolayı çölyak hastalığı bulunan gebelerde demir eksikliği de görülmektedir. Gluten içermeyen gıdalar tüketilirken içerdikleri vitamin ve mineral yönünden yeterlilikleri kontrol edilmelidir. Çölyak hastalığı genetik olarak aktarılan bir hastalık olduğundan anne yada babada bu durum var ise çocuklar dada en % 8 en fazla %20 oranın da görülme olasılığı vardır. Gluten içermeyen besinlerle yapılan diyet kesinlikle bir yaşam şekli olup diyete birebir uymak gereklidir. Çölyak hastası bir gebenin kaçamak yapmak gibi bir şansı yoktur.  Çölyak hastası anne adayı diyet proğramına tam olarak uyduğu ve dikkat ettiği sürece hem bebeğini hem de kendini riske atmamış olur. Böylece kaliteli ve sorunsuz bir gebelik süreci yaşar. Çölyak hastası olan kadınlar asla gebe kalmamalıdır, şeklindeki bir ön yargı kesinlikle yanlıştır. Kırsal kesimlerde çölyak hastalığı hale yeterince bilinmediği için bu bölgelerde yaşayan kadınların bilinçsizce hamile kalmaları ve düşük yapmamaları için yeterince bilinçlendirilmeleri ve hekimleri ile işbirliği içerisinde olmaları çok önemlidir. Ayrıca alışveriş sırasında özellikle hamile anne adaylarının aldıkları besinlerin içeriğini açıklayan yazıları dikkatlice okumaları çok önemlidir. Çölyak hastalığı bulunan bir anne adayı hamileliğini göz önünde bulundurarak ve her an acıkma ihtimalinide düşünerek kendine özel yiyeceklerinide çantasında taşımalıdır. Anne adayları  sınırlamalara rağmen iyi bir şekilde proğramlanmış bir beslenme planı ile kendisinin ve bebeğinin ihtiyacı olan tüm gıdaları alabilir. Buğday, yulaf, çavdar ve arpanın ikamesi olarak pirinç, patates, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden oluşmuş un ve nişastayı tercih ederek yeterli ve dengeli beslenebilirler. Anne adayları ürün satın alırken "glütensiz" ibaresine özellikle dikkat etmelidirler. Anne adayları özellikle hamileliğin verdiği aşerme duygusu ile poğaça, ekmek, bisküvi, kek gibi yiyeceklerden tüketme isteği duyabilirler fakat kendilerine üzmelerine hiç gerek yok bu gıdaları gluten içermeyen ürünlerle kendileride hazırlayıp tüketebilirler. Artık gluten içermeyen ürünler hemen hemen her markette çok kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.        

]]>
Çölyak Beslenme https://www.colyak.gen.tr/colyak-beslenme.html Sun, 25 Nov 2018 11:30:23 +0000 Çölyak beslenme, aslında çölyak hastalarının yaptığı diyetin ta kendisidir. Bunun daha iyi anlayabilmek için öncelikle çölyak hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu bilmemiz gerekir.  Çölyak beslenme, aslında çölyak hastalarının yaptığı diyetin ta kendisidir. Bunun daha iyi anlayabilmek için öncelikle çölyak hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu bilmemiz gerekir. 

Çölyak: İnce bağırsakları da ki besin emilimi sağlayan yapının bozulması sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. İnce bağırsaklardaki bu yapının ismi villus tur ve tükettiğimiz yiyeceklerdeki besinler villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Çölyak hastaları gluten içeren besinler tükettiğinde ince bağırsakta bulunan villuslar göverini yapamaz hale gelir. Çölyak hastalığı kronik bir hastalıktır, kişi ömrü boyunca bu hastalıkla yaşayacaktır. Uzmanların bir kısmı bu hastalığın kalıtsal bir hastalık olduğunu ve gluten içeren besinlerin tüketimi ile tetiklendiğini düşünmektedir.

Çölyak Belirtileri:

Hastalık her insanda farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde yıllarca hiçbir belirti vermeyebilir yada çok hafif belirtiler ile ortaya çıkabilir. Çölyak her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır ve teşhisi oldukça zordur. Çölyak hastalığı sadece bir gastroenterolog tarafından yapılan kan tahlili ve ince bağırsak biyopsisi ile kesin olarak anlaşılabilir. Çölyak hastalığı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı belirtiler ile ortaya çıkar.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri: 

Karın ağrısı, iştahsızlık, huzursuzluk, enfeksiyonlarda artış, gelişimde gerileme, boy uzamasında yavaşlama ve kusma çölyak hastalığının çocuklardaki tipik belirtileridir. İleri yaşlarda belirtiler değişecek ve farklı belirtiler ortaya çıkacaktır.

Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı Belirtileri: 

Karın bölgesinde şişkinlik, yaşa göre düşük kilo, kan değerlerinde düşme, ishal, kusma, sinirlilik, eklem ve kemik ağrıları, çiltte kaşıntı ve deri döküntüsü, eklem ve kemik ağrıları ve tuvalete çıkma ihtiyacının artması yetişkinlerde çölyak hastalığı belirtilerinin bazılarıdır.

Çölyak Hastalığı Tedavisi: 

Çölyak hastalığının tek tedavisi uzman bir hekimin tavsiyeleri doğrultusunda gluten içermeyen gıdalar ile hastalığın kontrol altına alınmasıdır. Genellikle hastalığın tanısı konulduktan sonra beslenme alışkanlığı hastaya sorunsuz bir şekilde kazandırılır ancak  hastalıkla ilgili psikolojik destek almak ta hasta için iyi olacaktır. 

Çölyak Hastası Nasıl Beslenmelidir

Çölyak hastası olan bir birey öncelikle beslenmesine çok dikkat etmeli ve gluten içeren arpa, çavdar, buğday gibi ürünlerden ömür boyu uzak durmalıdır. Ekmek, makarna, pasta, börek gibi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Buğday ekmeği yerine mısır ekmeği tercih edilebilir. Patates ve patates unu içeren yiyecekler rahatlıkla tüketilebilir. Pirinç ve soya unu da çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği ürünler arasında yer almaktadır. Çölyak hastaları alışveriş esnasında dikkat etmeli satın alacakları ürünlerin içeriğini mutlaka okumalı ve gluten içeren ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir.
]]>
Çölyak İçin Şifalı Bitkiler https://www.colyak.gen.tr/colyak-icin-sifali-bitkiler.html Mon, 26 Nov 2018 02:27:04 +0000 Çölyak İçin Şifalı Bitkiler; Buğday içerisinde yer alan proteinlere karşı gelişen bağırsak rahatsızlığına halk arasında çölyak denilmektedir. Tıp dilinde Glutene Duyarlı Enteropati olarak da bilinen çölyak Çölyak İçin Şifalı Bitkiler; Buğday içerisinde yer alan proteinlere karşı gelişen bağırsak rahatsızlığına halk arasında çölyak denilmektedir. Tıp dilinde Glutene Duyarlı Enteropati olarak da bilinen çölyak hastalığında beslenme en önemli faktörlerden biridir. Hastalığın tespitinden sonra arpa, buğday, yulaf ya da çavdar içeren yani gluten içeren gıdalar tamamen beslenme sistemi içerisinden çıkarılmalıdır. Endüstriyel devrim sonrasında hazır gıdaların hayatımıza girmesi ve beslenme alışkanlıklarımızı fabrikasyon ürünlerin belirlemesi dünyada çölyak hastalığının en yaygın hastalıklardan biri olmasına sebep olmuştur. Tabi ki bu sağlıksız ve fabrikasyon ürünlerin karşısında hala doğal kabul ettiğimiz şifalı bitkiler çölyak gibi hastalıklar bizlere daha kaliteli bir yaşam olanağı sunmaktadır.

Çölyak hastalığında hangi şifalı bitkiler kullanılmalıdır;

Karaağaç çayı; İlaç sanayinde de ham madde olarak kullanılan karaağaç bitkisi metabolizmanın düzenlenmesinde iyi bir yardımcıdır. Gün içinde iki defa tüketmek bedensel olarak daha iyi hissetmeye yardımcı olacaktır. 

Nane çayı; Çölyak hastalığının neden olduğu karında şişlik, ağrı, kusma gibi etkilerin azaltılmasında yardımcı olur. Rahatlama sağlar. 

Zencefil çayı; Nane çayı gibi çölyak hastalığında ortaya çıkan karın ağrısı, mide bulantısı, şişlik ve gaz problemleri ile başa çıkmada yardımcı olur. Çay olarak içmekte zorlananlar bal ile birlikte kurutulmuş ve öğütülmüş zencefili günde bir tatlı kaşığı şeklinde tüketilebilirler. 

Papatya çayı; Bağırsakları hareketlendirerek tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Tuvalete çıkarken yaşanan ağrılı süreci hafifletmede yardımcı olur. 

Anason çayı; Mide ve bağırsak ağrılarını dindirmek için en etkili çaylardan biridir. Kimyon tohumu ile birlikte kaynatılarak da içilebilir. İshal gibi rahatsızlıklarda ishali tetikleyebilir. O yüzden içerken dikkat edilmesi gerekir. Günde bir bardaktan fazlası tüketilmemelidir. 

Çörek otu; Bazı kaynaklar çörek otunun da mide ve bağırsaklar üzerinde olumlu etkisi olduğundan söz eder. Çörek otunun içinde yer alan doğmamış yağ asitleri, amino asit ve vitaminler çölyak hastalığında ihtiyaç duyulan vitamin desteğini sağlamakta yardımcı olur. Günde bir tatlı kaşığı çörek otu bal ile karıştırılarak ilaç gibi tüketildiğinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. 

Patates; Bol lifli yapısı sayesinde çölyak rahatsızlığı olan hastalar için en çok tüketilmesi gereken bitkilerden biridir. Çölyak hastalığı sırasında gluten içeren ekmek, makarna gibi gıdaları tüketemeyen bireyler ekmek yerine patatesi diyetlerinin bir parçası yapabilirler. Tam bir potasyum deposu olan patates hem vücudun ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlayacak, hem bağırsakların ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacak hem de ekmek gibi tokluk hissi uyandırarak ekmeğin yokluğunun yerini tutmaya yardımcı olacaktır.

Pirinç; Çölyak için kullanılabilecek şifalı bitkilerden biri de pirinçtir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek iyileşmesine katkı sağlayan pirinç aynı zamanda un olarak da satılmaktadır. Pirinç unu buğday unu yerine kullanılabilecek glutensiz bir alternatiftir. Çölyak rahatsızlığı olan bireylere doktorlar tarafından da tavsiye edilmekte ve çölyak için hazırlanan diyetlerde önemli bir yer tutmaktadır. 

Kestane; Bağışıklık sistemi hastalıklarında doktorların tavsiye ettiği bir diğer şifalı bitki ise kestanedir. Hücrelerin en büyük düşmanı olan serbest radikallere karşı en etkili antioksidanlardan biri olan kestane bağırsaklardaki zararlı bakterileri temizler. İyi bakterilerin artmasında ise yardımcı olur. İçerdiği proteinler ile sindirim sistemini düzenler. 

Nohut; Bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olan bir diğer şifalı bitki ise nohuttur. İçerdiği selenyum ile bağırsak enzimlerinin düzenli ça]]> Çölyakla Yaşam Derneği https://www.colyak.gen.tr/colyakla-yasam-dernegi.html Mon, 26 Nov 2018 09:36:25 +0000 Çölyakla Yaşam Derneği: 2002 yılı Mart ayı içinde kurulan bir sivil toplum örgütüdür.  Kurucu üyeleri İstanbul, Üniversitesinin Cerrahpaşa Tıp Fakültesine bağlı Pediatrik Gastroenterolojinde görevli profesörler ve Çölyakla Yaşam Derneği: 2002 yılı Mart ayı içinde kurulan bir sivil toplum örgütüdür.  Kurucu üyeleri İstanbul, Üniversitesinin Cerrahpaşa Tıp Fakültesine bağlı Pediatrik Gastroenterolojinde görevli profesörler ve çölyaklı hastalardan oluşur. Çölyakla Yaşam Derneği kurulduğu günden itibaren çalışmalarını gönüllü olarak yürütmektedir. Çölyakla Yaşam Derneğinin amacı; yapmış olduğu ve yapacağı çalışmalar ile çölyak hastalarının günlük yaşantısını kolaylaştırıp, çölyak hastalığı ile ilgili olarak halkı bilgilendirmektir. Gluten barındırmayan yiyeceklerin üretimi ile alakalı olarak yerli üretim yapan firmalar ile çalışmalar yapıp,  Bakanlıklarla çölyak hastalarının sosyal hakları hususunda görüşmelerde bulunmak, çölyak konusunda gelişen durumlardan üyelerini haberdar etmektir.

Çölyakla Yaşam Derneği Kuruluş Tüzüğü:  

Derneğin kuruluş tüzüğünde toplam 14 ana madde, 50 ara madde ile 20 fıkradan oluşmaktadır. Çölyakla Yaşam Derneği Tüzüğünde yer alan temel maddeler özetle şunlardır;

 • Derneğin Adı ve Merkezi. Dernek adı: Çölyakla Yaşam Derneği merkezi İstanbul’ dur.
 • Derneğin Amacı, Çölyak hastalığı konusunda ülkemizde toplumu bilinçlendirmek kamuoyu oluşturarak çölyak hastalarına destek olmak,
 • Dernek Üyeliği Çıkma ve Çıkarılma
 • Dernek organları
 • Organlara seçilenlerin idareye bildirimi:
 • Şubelerin Kuruluşu Yönetim kurulu, genel kurulca şube açılmasına karar verilmesi durumunda, İstanbul dışında uygun görüldüğü il veya ilçe merkezlerinde şube açılması.
 • Dernek gelirleri
 • Tutulacak defter ve kayıtlar.
 • Gelir ve Giderde Yöntem
 • Derneğin Iç Denetimi
 • Taşınmaz Mal Edinme:
 • Lokal Açma: Dernek merkezi ile şubelerinin bulunduğu yerlerde, mahallin en yüksek mülki amirinden izin almak ve yasalara aykırı olmamak kaydıyla dernek lokal açarak işletebilir.
 • Tüzük Değişikliği
 •  Derneğin Feshi ve Mal varlığının Tasfiyesi

Maddeleri yer almakta; tüzük maddelerinin sonunda ise bu tüzükten ayrı olarak; “Bu tüzükte yer almayan hususlarda Dernekler Kanunu, Türk Medeni kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” İbaresi bulunmaktadır.

Çölyakla Yaşam Derneği Dernek Faaliyetleri: 

Çölyakla Yaşam Derneği 2002 yılında kurulduğu tarihten bu yana birçok sosyal faaliyet içerisinde yer almıştır. Bu faaliyetler arasında; Çölyak konulu seminer ve konferanslar düzenlemek, belli gün ve haftalarda konusu ile ilgili faaliyetler gerçekleştirmek, çölyak hastalarına bu hastalığı unutturacak, tatil, gezi yemek etkinlikleri düzenlemek, çölyak hastalığı ile ilgili Türkiye ve dünyada meydana gelen gelişmelerden üye ve kamuoyunu anında haberdar etmek. Faaliyetlerinden ayrı olarak; Çölyak Yaşam Derneği resmi ve sitesinde çölyak la ilgili bilgiler, haberler, Etkinlikler, Glutensiz diyet, glutensiz ilaç, glutensiz ürünler/markalar, glutensiz ürünler tarifler ve derneğe katkı sunan ilgili sponsorlar konusunda bilgilere yer vermektedir.

]]>
Çölyak Bitkisel Çözüm https://www.colyak.gen.tr/colyak-bitkisel-cozum.html Mon, 26 Nov 2018 20:51:21 +0000 Çölyak Bitkisel Çözüm, Çölyak tıp biliminde Gluten Enteropatisi olarak bilinir. Vücuttaki bağırsakların besin emilimini sağlayan yapıların bozulmasına sebep olan ( villus olarak bilinir ) ayrıca yiyeceklerin de besin emilimini Çölyak Bitkisel Çözüm, Çölyak tıp biliminde Gluten Enteropatisi olarak bilinir. Vücuttaki bağırsakların besin emilimini sağlayan yapıların bozulmasına sebep olan ( villus olarak bilinir ) ayrıca yiyeceklerin de besin emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasar oluşmasına sebep olan bir tür sindirim sistemi bozukluğu hastalığıdır. Genellikle kendini ishal, iştahsızlık, karın ağrısı,kilo alamamak ve boyun uzamasında yavaşlık olarak gösterir. Çölyak hastalarının en başta gluten içeren besinlerden uzak durması gerekir. Çünkü gluten hastası olan bir kişi gluten içeren bir besin tükettiği zaman ince bağırsak besinin emilimini sağlayan villuslar görevini yerine getiremez ve rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Böylelikle ince bağırsak rahatsızlık sinyali vererek kendini belli eder. 

Çölyak Hastalığı ve Gluten,

Çölyak hastaları öncelikle glutensiz bir beslenme tarzını hayatlarına geçirmek zorundadır. Arpa, buğday, şehriye,makarna ve un gibi gluten değeri yüksek besinler kesinlikle tüketilmemelidir. Fast food yemek tarzından da uzak durulması gerekir. Düzenli kahvaltı yapılarak, doğal beslenilmeli ve her türlü yiyecek ve içeceğin organik olanı tüketilmelidir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ile çölyak hastalığı kendiliğinden ortadan kalkar. Çölyak hastaları dengeli ve düzenli diyette yapmalıdır. Vücuttaki bütün gluteni attıkları zaman kendilerine gelecek ve iyileşme sürecine girmiş olacaklardır.

Çölyak Bitkisel Çözüm, 

Çölyak için en iyi tedavi yöntemi besinler arasındaki gluteni çıkarmaktır. Bunun için çok fazla mevsim yeşillikleri tüketilmeli ve arpa buğday yerine, tahıl türüne ağırlık verilmelidir. Mercimek, nohut ve fasulye gibi glutenden uzak besinler çölyak hastaları için ideal besin türleridir. Ayrıca çölyak hastaları, mısır, nişasta, soya fasulyesi, patates ve pirinç gibi gıdaların besin değerlerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle bu besin değerlerinin içeriğinde gluten var ise kesinlikle uzak durmaları gerekir. Ayrıca paketlenmiş hazır gıdaların, meyve sularının ve şekerli yiyecek ve içeceklerin içeriğinde de gluten bulunabilmektedir. Bu nedenle bu tarz gıdalardan uzak durmak iyileşme sürecini hızlandırarak çölyak hastasına yavaş yavaş sağlıklı kilo almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri çölyak hastasında bünyenin kabul etmediği bir  diğer besin ürünüdür.

Çölyak Bitkisel Çözüm için, mutlaka bir takım besin tahlili yapılmalı ve çölyak hastasının hayatından ve beslenme düzeninden vücuda alerjik olan bir takım besin ve besin değerleri çıkarılmalıdır. Ayrıca probiyotik  ve düşük karbonhidratlı besinler tüketilmesi de bu dönemde faydalı olabilmektedir. Çölyak hastasının gluten içermeyen besinleri hayatından çıkarması ne kadar uzaklaştırması gerektiği yapılacak olan tahliller sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ancak hayatları boyunca beslenme düzeni ve alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü çölyak hastalığı iyileşme sürecinden sonra karşılaştığı glutenli yiyecek ve içeceklerden sonra tekrar başlayabilmektedir. 
]]>
Biorezonans Çölyak https://www.colyak.gen.tr/biorezonans-colyak.html Tue, 27 Nov 2018 11:04:29 +0000 Biorezonans çölyak, Biorezonans hastalıkların tedavi yöntemlerinden biridir. Yeni yeni gelişmekte olan bu tedavi yönteminde vücuttan çıkan enerji dalgaları ile bağlantılıdır. Vücudumuzun her noktasından düşük frekansta ener Biorezonans çölyak, Biorezonans hastalıkların tedavi yöntemlerinden biridir. Yeni yeni gelişmekte olan bu tedavi yönteminde vücuttan çıkan enerji dalgaları ile bağlantılıdır. Vücudumuzun her noktasından düşük frekansta enerji çıkmaktadır. Bu enerjilerde meydana gelen bozulmalar bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Çölyak hastalığı da bunlardan biridir. Bildiğiniz gibi çölyak hastalığı gluten alerjisi ile bağlantılıdır. Biorezonans çölyak tedavi yönteminde hastalığın müdahalede bu yol üzerinden olmaktadır. 

Biorezonans nedir 

Az önce de değindiğimiz gibi vücudun bütün organlarının yaydığı bir frekans vardır. Her insanın yaydığı frekans aralığı aynı olmamaktadır. Tedavide hasta dokulara yaydıkları frekansın tersi yönde frekans gönderilerek, hastalıklar ile savaşma yöntemine biorezonans denmektedir. Ağrısız, acısız ve yan etkisiz bir yöntem olan biorezonans tedavi sürecinde özel bir cihaz ile hastaların yanlış yayılan frekansı tespit edilmektedir. Alternatif tıp için en gelişmiş aşamalardan olsa da klasik tıbba destek olarak ilerlemelidir. Tedaviyi tıp doktorları yada bu doktorların gözetimindeki terapistler uygulamalıdır. Tedaviye başlanmadan önce kan örnekleri alınarak detaylı incelemeden geçirilmektedir. Bu göre alerjenler, virüsler, vücutta bulunan toksinler vb. incelenmektedir. 

Biorezonans çölyak tedavisi

Çölyak hastalığı da gluten alerjisi olduğu için kan testlerinde ortaya çıkacaktır. Bu alerji sonucunda bağırsaklarda görev yapan villus dokusunda bozulma meydana gelir. Yani artık yanlış frekans göndermeye başlar. Bu dokunun çalışmaması düzgün beslenememe sıkıntısı ortaya çıkarır. Çölyak hastalığında bağışıklık sistemi, vücudun kendi hücrelerine karşı aşırı reaksiyon göstermektedir. Çölyak biorezonans tedavi yönteminde aşırı duyarlı olan bu hücrelerin frekansları ölçülür. Yapılan her seansta ölçümler tekrarlanır ve hasta bu süreçte gluten içeren gıdalar tüketmemeye devam eder. Gluten buğdayda bulunan bir protein türüdür. Çölyak biorezonans yönteminde glutenin hastalara zarar veremez hale gelmesi amaçlanmaktadır. Hasta tedaviden sonra gluten içeren yiyecekler tüketebilecek duruma gelebilmektedir. Kalıcı bir tedavi yöntemidir. Her yaşta uygulanabilen bir tedavi olan biorezonans, sadece kalp pili olan hastalarda ve hamileliğin ilk 3 ayında uygulanmamaktadır. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle. Sağlıkla kalın. 
]]>
Çölyak Hastaları Ne Yemeli https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastalari-ne-yemeli.html Tue, 27 Nov 2018 12:21:32 +0000 Çölyak hastaları ne yemeli, aslında bu soru hastalar açısından çok kritik bir sorudur. Çünkü verilecek cevap hastanın tüm hayatını etkileyecektir çünkü yenilen gıdalar insanın yaşam kalitesini olumlu ya da olumsuz etkilem Çölyak hastaları ne yemeli, aslında bu soru hastalar açısından çok kritik bir sorudur. Çünkü verilecek cevap hastanın tüm hayatını etkileyecektir çünkü yenilen gıdalar insanın yaşam kalitesini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bağırsaktaki besin emilimini sağlayan ve villus olarak adlandırılan yapıların bozulmasına neden olan, yiyeceklerdeki besinin emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasara yol açan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Kısaca ince bağırsağın 'gluten' adlı proteine karşı kronikleşen alerjisi veya hassasiyeti olarak tanımlanmaktadır. Çölyak kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, aşırı strese bağlı olarak veya direkt ortaya çıkabilir. Her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır. Hastalığın görülme sıklığı % 1'dir. Sindirim sistemi hastalığı olması nedeniyle ayrıca demir, kalsiyum, magnezyum, vitamin ve protein alımında, karbonhidrat ve yağ emiliminde yetersizlik meydana gelmektedir. Çölyak hastaları buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi gluten içeren tüm ürünlerden uzak durmalıdır. Bulgur, makarna, ekmek, tarhana, irmik, börek, galeta unu, çikolata, puding, hazır çorbalar, boza, dudak kremleri örnek olarak verilebilir. Ve hastalığın ortaya çıktığı ilk hafta hastaya limon suyu, greyfurt, mandalina ve portakal suları verilmez.

Çölyak hastaları ne yemeli  

Çölyak hastalığınınn tek tedavisi glütensiz yiyeceklerdir. Glütensiz yiyecekler de; pirinç, pirinç unu ve nişasta ile yapılmış yiyecekler, patates, mısır veya soya fasulyesi unu ile yapılmış ekmek, tarhana, karabuğday vb. Sebze ve pirinç çorbaları, pirinç ile yapılmış yayla çorbası, mercimek ve mercimek unu çorbası, et ve tavuk suları ile yapılmış çorbalar vb. Buğday, çavdar unu katılmamış her türlü tatlı, sütlü tatlılar (diyetisyenin önerisi ile), yoğurt, peynir, pirinç ve pirinç unu ile yapılan tatlılar, şeker, bal, pekmez, lokum, komposto, hoşaf vb. Çay, ıhlamur, süt, ayran, meyve suları, limonata, gazoz. Her türlü et yemekleri, kuru baklagilli et yemekleri vb. Her türlü kuru baklagiller. Her türlü meyve- sebze

Glutensiz ekmek tarifi (2 somon ekmek için): 500 gr (1 paket) loprofin un veya mısır unu veya un karışımı, 1 paket yaş maya, 2 su bardağı ılık su, 1 çay bardağı yoğurt, 2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz, fırın sıcaklığı 220 derece olmalıdır.

Karıştırma kabının içine loprofin un, maya, yoğurt, tuzu koyunuz ve karıştırınız. Karışıma su ve yağ ilave ediniz. Mikser yardımıyla önce yavaş hızla 2 dakika sonra orta hızda 2 dakika çırpınız. Sulu hamuru iki parçaya bölerek iki kalıba alınız. Temiz bir bezle üzerini kapatıp sıcak bir yerde 30-60 dakika kabarması için bekletiniz. Önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişiriniz. Kalıptan çıkartıp soğutunuz. Soğuduğunda naylon torbada paketleyiniz.

Çölyak hastaları nelere dikkat etmeli

Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin glutensiz gıdalar ile yanı yerde (depo, dolap vb.) bulunmaması gerekmektedir. Glutenli  gıdaların glutensiz gıda maddelerine temas etmemesi için farklı yerlerde muhafaza edilmelidir. Yemek sırasında glutenli gıdalara değmiş veya bulaşmış kaşık, çatal, süzgeç, tabak vb. gereçler kesinlikle çölyak hastalarının gıdalarına dokundurulmamalıdır. Çölyak hastalarının yiyecek ve içeceklerinde bir çay un, buğday ya da bulgurun sekizde biri boyutunda kullanımı dahi ince bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmektedir.


]]>
Biocard Çölyak Testi https://www.colyak.gen.tr/biocard-colyak-testi.html Wed, 28 Nov 2018 06:46:11 +0000 Biocard çölyak testi, Biocard çölyak testi parmaktan elde edilen bir damla kan vasıtası ile ilişkili olan IgA antikorlarını bulan hızlı ve hassas bir test yöntemidir. Biocard çölyak testinin evlerde kullanımı oldukça basittir Biocard çölyak testi, Biocard çölyak testi parmaktan elde edilen bir damla kan vasıtası ile ilişkili olan IgA antikorlarını bulan hızlı ve hassas bir test yöntemidir. Biocard çölyak testinin evlerde kullanımı oldukça basittir ve aynı zamanda sizlere en yakın olan eczanelerde de yaptırmanız mümkündür. Biocard çölyak testi okula gitme yaşlarında olan küçük çocuklar için de uygun patente sahip olan testlerden biridir.

Biocard çölyak testi, toplumda bir güvene sahip, hızlı, pratik uygulanabilen ve maddi olarak ekonomik tanı testi ihtiyacını karşılayarak parmaktan alınan bir damla kan ile yapılan çölyak hastalığını teşhis eden metotlardan biridir. Biocard çölyak testi, çölyak hastalığının yanı sıra hasta olduğu saptanan şüpheli kişilerde tedavi amaçlı beslenmelerinin takibi ve toplum içerisinde hastalığın araştırılmasında da yaygın olarak kullanılabilen bir test çeşididir.

Biocard çölyak testi kullanım alanları
 • Şikayeti olan hastaların kontrolünde ve teşhisinde,
 • Çölyak hastalığı şüphesi altında bulunan bireylerin taranmasında,
 • Nüfus sağlığın tarama kısımlarında ve hastalık sıklığının görülmesinde,
 • Bireysel olarak yapılan testlerin diyetle birlikte gözlemlenmesi 6 ayda bir defa önerilmektedir.
Biocard çölyak testi kullanım şekli; Biocard çölyak testi oda sıcaklığında yapılmalıdır. Alüminyum poşette bulunan biocard çölyak testi kartuşu ve pipeti çıkarılmalıdır. Biocard çölyak testi kartuşu kuru olan bir yere yatay olacak şekilde koymamız gerekir. Biocard çölyak testi alüminyum poşetten çıktıktan 10 dakika içerisinde testi yapmak zorundayız. 
 • Parmağın uç kısmını hafifçe ovalayarak alkollü pamuk vasıtasıyla temizlenmelidir. Daha sonra kuruyana kadar beklenilmelidir.
 • Parmak ucunun temiz olan kısmına otomatik olan delicinin yuvarlak açık olan kısmı ile mavi renkli olan ucun çıktığı kısma bastıralım ve üst tarafta olan tuşa basarak parmak delinmelidir. Bu gerçekleşen işlem acısızdır.
 • Otomatik olan delicinin yuvarlak açık kısmıyla tuşa basılarak parmak delinmelidir.
 • Plastik kapı açıp cam kapilleri dikkat edilerek çıkarmalıyız.
 • Kan aldığımız cam kapilleri tüpe koyduktan sonra kapak kapatılmalıdır.
 • Tüpü kan buffer yardımıyla tamamen karışana dek birkaç kere çalkalanmalıdır.
 • Buffer tüpünü açtıktan sonra çalkalanmış olan örnekten pipete çekilme yapılmalıdır.
 • Biocard çölyak testi kartuşunun üst kısmında bulunan hazneye sadece 3 damla damlatılmalıdır.
 • Biocard çölyak testi sonucu 4 ile 5 dakika arasında sonuç alınabilir.
 • Biocard çölyak test sonucunu 10 dakikayı geçtiği zaman okumaya gerek yoktur.
Biocard çölyak testi sonuçlarının değerlendirilmesi; Biocard çölyak testi kartuşunda bulunan her iki gözlem haznesinde de çizgi olduğu zaman biocard çölyak test sonucu pozitiftir. Çölyak hastalığı bulunmaktadır. Biocard çölyak testi kan örneğinde ise anti-tTG antikorlarının bulunduğunun işaretidir. Biocard çölyak testi kartuşunda bulunan yalnızca bir gözlem haznesinde çizgi olduğu zaman biocard çölyak testi sonucu negatiftir. Çölyak hastalığı bulunmamaktadır. Biocard çölyak testi kan örneğinde ise anti-tTG antikorlarının bulunmadığının işaretidir. Eğer biocard çölyak testinde hiç bir çizgi görülmediği taktirde IgA antikorlarının yeterli miktarda olmadığının göstergesidir. Uzman cerraha danışılıp alternatif olan teşhis hakkında bilgi alınmalıdır. Bunun yanı sıra çölyak hastalığında IgA yetersiz olma olasılığı ise yüzde 2-3 oranındadır. IgA yeterli miktarda olmayan hastalarda biocard çölyak testi ile teşhis yapılmaz.

Biocard çölyak testi prensipleri; Biocard çölyak testi cihazının harika çalışması ve test prosedürünün kullanılan talimatlara göre uygun yapılması şartıyla kontrol çizgisi sürekli kırmızı hale döner. Bunun vasıtasıyla iç işlevsel kontrol görevi görülmektedir.
]]>
Çölyak Hastalığı Tedavisi https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaligi-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 19:21:59 +0000 Çölyak hastalığı tedavisi hastalık erken dönemde teşhis edilmezse büyük problemlere yol açabilmektedir. Çölyak hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı yoktur. Tedavide sıkı bir glütensiz diyet söz konusudur. Bu hastalık gl Çölyak hastalığı tedavisi hastalık erken dönemde teşhis edilmezse büyük problemlere yol açabilmektedir. Çölyak hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı yoktur. Tedavide sıkı bir glütensiz diyet söz konusudur. Bu hastalık glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren alerji ve hassasiyettir. Aynı zamanda çölyak hastalığı tedavisi için kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Çölyak Hastalığı Tedavisinde Glütensiz Diyet Nedir

Glüten içeren tahıl ürünleri buğday, arpa, çavdar ile yapılan gıdaların kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Glütensiz gıdaların hazırlanışı sırasında glütenli gıdaların hazırlandığı kapların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu durum bilinmeyen ve dikkat edilmeyen önemli bir detaydır. Glütensiz diyet kişiyi gıdasız bırakmak yerine daha dengeli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı oluyor. Yenilmesi gereken gıdalar ise pirinç, patates ve soya unundan yapılmış gıdalar olmasına dikkat edilmelidir. Herhangi meyve, sebze ve et tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Çölyak hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı olmadığı için bu diyetler sıkıcı ve ekonomik durumunuzu etkileyebilir. Çölyak hastalığı tedavisinde bu diyeti kesin tanı konulmadan uygulamanız doğru değildir. Çölyak hastalarında laktoz eksikliği de olabileceğinden dolayı süt ve süt ürünleri başlangıçta kullanılmamalıdır. Çölyak hastalığı tedavisi olan glütensiz diyetine başlayan kişilerde şikayetlerde azalma görülmeye başlamıştır. Şikayetlerin geçmesine rağmen hastalığın tamamen geçmesi yaklaşık iki yıl kadar sürebilir. 

Çölyak hastalığı tedavisinde bir diğer yöntemde çörek otudur. Bir kaç çay kaşığı çörek otu ezilir. Sabah aç karnına ve akşam aç karnına bir kaç yudum suyla içilir. Bu yöntem kullanılırken aynı zamanda glütensiz diyetine de dikkat edilmelidir. Bilim insanımız olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da çörek otunun %75 oranında başarı şansı olduğunu savunmuştur. Bu yöntemler ilaç olarak kullanılmadığından dolayı yine de doktor kontrolü altında kullanılması önemlidir. Çölyak hastalığı tedavisinde glütensiz diyet aslında çok faydalı bir diyettir. Normal şartlarda glütensiz diyetini uygulayan kişiler iki, üç ay içerisinde düzelerek kilo alıyorlar. Fakat bu diyeti uygulayan bazı kişiler tedaviden yanıt alamamıştır. Böyle durumlarda tanının tekrar gözden geçirilmesi, pankreas yetmezliği, ince bağırsakta bakteri, laktoz emilimi gibi rahatsızlıklar araştırılır. Çölyak hastalığı tedavisine yanıt vermeyen hastalara kortizon tedavisi önerilir. Çölyak hastalığı tedavisi olmayan kişilerin unutmaması gereken en önemli şey ise tedavi edilmemiş çölyak hastalığı ileride lenfomaya ve başka bir tür kansere dönüşmesidir. 
]]>
Çölyak Hastaları İçin Pasta Tarifleri https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastalari-icin-pasta-tarifleri.html Thu, 29 Nov 2018 04:06:11 +0000 Çölyak Hastaları İçin Pasta Tarifleri, çölyak rahatsızlığı ince bağırsağın özellikle gluten adı verilen protein türüne karşı yaşam boyu devam eden  ve kronikleşen alerji hassasiyetidir. Bu nedenle çölyak hastası olan Çölyak Hastaları İçin Pasta Tarifleri, çölyak rahatsızlığı ince bağırsağın özellikle gluten adı verilen protein türüne karşı yaşam boyu devam eden  ve kronikleşen alerji hassasiyetidir. Bu nedenle çölyak hastası olan kişilerin gluten proteinini içeren besinlerden uzak durmaları sağlıkları açısından oldukça önemlidir ve gluten proteini içermeyen besinler tüketmeleri gerekmektedir. Bu nedenle çölyak hastaları için hazırlanan pasta tariflerimizi denemenizi tavsiye ediyoruz. 

Çölyak Hasları İçin Fasulye Pastası Malzemeler
Keki İçin
 • 4 adet oda ısısında bekletilmiş yumurta 1 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı dolusu haşlanarak püre şekline getirilmiş kuru fasulye 
 • 2 çay bardağı pirinç unu
 • 2 adet vanilya 
 • 1 adet kabartma tozu
 • Ara Karamela Sosu İçin 
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı su
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
Arası İçi
 • 3 adet muz
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı su
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
Çikolata Sosu İçin
 • 1,5 su bardağı soğuk süt
 • 3 çorba kaşığı kakao
 • 4 çorba kaşığı toz şeker
 • 1çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kadar pirinç unu
 • 1 paket vanilya
Kuru Fasulye Pastası Hazırlanışı

Kuru fasulye pastamızın hazırlığına ilk olarak önceden haşlanmış fasulyeleri blendırdan geçirerek püre şekline getirerek başlayalım. Ardında karıştırma kabımıza yumurtaları kırdıktan sonra üzerine toz şeker ve vanilya ekleyerek karışımı bir yardımıyla 3-4 dakika köpürene kadar çırpalım. Daha sonra çırpılan karışımın üzerine pirinç unu, kabartma tozu ve fasulye püresini ilave ederek blendırın düşük ayarında tüm malzemeyi çırparak karıştıralım. Hazır hale gelen kek hamurumuzu yuvarlak pasta kalıbının tabanına yağlı kağıt serdikten sonra dökerek yayalım. Fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak soğuk fırına kek hamurunu verip piştikten sonra fırından alarak iyice soğumasını sağlayalım. Ardından pasta kekimizi tam ortasından iki eşit parçaya ayıralım. Ardından ara katı için kullanacağımız karamela sosumuzu hazırlayalım. 

Ara sos için teflon tavaya toz şekeri alarak orta derecede yanan ocağımızın üzerine alarak şekerin karamelize olması için tahta kaşık yardımıyla karıştırarak şekerin kahverengi renge gelmesini sağladıktan sonra üzerine tereyağı ilave ederek karıştıralım. Ardından sosun üzerine ılık su ekleyip karıştırarak kaynamasını sağlayarak sosumuzu ocaktan alarak ılıması için beklemeye bırakalım. Pasta kekinin alt tabakasına ince dilimler şeklindeki kestiğimiz muz dilimlerini sıralayalım. Ardından muz dilimlerinin üzerine karamel sosumuzun yarısını gezdirerek dökelim. Kekimizin diğer parçasını kekin üzerine kapatarak kalan sosu kekin üzerine dökerek yayalım. Ardından pastamızın çikolata sosunu hazırlamak için tüm çikolata sosu malzemelerini bir tencere içine alıp sürekli karıştırarak pişirdikten sonra sosun soğumasını sağladıktan sonra pastamızın üzerine dökerek yayalım ve buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra dilimleyerek servis yapalım. Afiyet olsun...
]]>
Çölyak Hastalığında Beslenme https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaliginda-beslenme.html Fri, 30 Nov 2018 02:53:32 +0000 Çölyak hastalığında beslenme, Çölyak rahatsızlığı, vücuda alınan gluten isimli proteine karşı bağışıklık ve savunma sisteminin tepki göstermesidir. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan ince bağırsak yüz Çölyak hastalığında beslenme, Çölyak rahatsızlığı, vücuda alınan gluten isimli proteine karşı bağışıklık ve savunma sisteminin tepki göstermesidir. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan ince bağırsak yüzeyinde düzleşme oluşturarak bağırsak yapısının bozulmasını sağlar. Bu tip hastalara genelde gluten içermeyen besinler tavsiye edilir. Günümüzde Gluten içermeyen besinlere ulaşılması eskiye göre artık çok daha kolaydır. 

Çölyak hastalığında beslenme de dikkat edilecek unsurlar;
 • Genelde Buğday alerjisi olarak bilinen çölyak hastalığı aslında buğday alerjisi değildir. Çölyak rahatsızlığı genelde ince bağırsakta tahribat oluşmasına neden olur. Bu yüzden buğday ve bir çok gluten içeren besinleri tüketmesi sakıncalıdır. Fakat içinde buğday içermez yazan ürünlere de dikkat edilmesi gerekir buğday yok demek gluten içermiyor anlamına gelmez bu yüzden hastaların bilinçli olması gerekir.
 • Her gün piyasaya ya sunulan oldukça fazla ürün mevcuttur. İçeriğinde ne olduğu üzerinde yazılmış olsa bile bazen içindeki herhangi bir madde bile rahatsızlığı tetikleyebilir. Bu yüzden işlenmiş et ürünleri, kahve. çikolata, bazı ilaçlar, bira gibi tüketim ürünlerinin tercih edilmemesi gerekir. İçinde gluten olup olmadığını bilinmeyen hiçbir ürünün tüketilmemesi gerekir.
 • Gluten içermeyen gıdaların evde ayrı bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Çünkü gluten içeren gıdalardaki gluten az bir miktar da olsa gluten içermeyen gıdaya bulaşabilir. Buda hastanın sağlığını olumsuz yönde etkiler.
 • Yulaf ve yulaf  içeren yiyecekler 175 ml civarında tüketilirse genelde hiçbir soruna neden olmamaktadır. Fakat buğday içeren bir besin de yanın da tüketilirse çeşitli etkileşimlere yol açar ve buda hasta için sorun teşkil edebilir.
 • Çölyak rahatsızlığına muzdarip olan kişiler bir tedavi görmüyorsa, her şeyi tüketemedikleri için çeşitli vitamin ve minerallerden yararlanamazlar. Buda hastanın bağışıklık sisteminin zamanla zayıflamasına neden olur. Bu tip hastalar yaşam standartlarını daha üst düzeye çıkartmak için çeşitli firmaların özel olarak üretmiş olduğu glutensiz yiyecekleri araştırıp onları tüketmeleri gerekir. Ayrıca bu besinlerin içindeki vitaminler bile yetersiz olabilir bu yüzden doktorun yada diyetisyenin tavsiye edeceği takviye vitaminlerin kullanılmasında fayda vardır.
 • Çölyak hastalarının bir bölümünde bağırsakları iyileşene kadar süt ve süt ürünleri tüketmemeleri gerekebilir. Ama bu genelde geçici bir durumdur. Sonra ki zamanlarda süt ürünleri yavaş yavaş tüketilmeye başlanabilir. Fakat hasta yaşamının sonuna kadar glutensiz gıdaları tercih etmelidir.
 • Artık marketlerde kolayca ulaşabileceğimiz glutensiz un, çikolata, bisküvi, atıştırmalık ürünler v.b birçok ürüne ulaşmak çok kolay bir hale gelmiştir. Kuru baklagil tüketiminde özenli olmalı organik olanlar tercih edilmelidir. Dışarıda ise yediğimiz bütün yiyecek ve içeceklere dikkat etmeli genelde çok fazla dışarıdan yiyecek maddesi tüketilmemesi gerekir.
Çölyak hastalığında beslenme şekli aslında normal her insanın sağlıklı yaşam adına tercih etmesi gereken bir yöntem olup ciddi bir hastalık belirtisi olmasa bile herkesin gluten içeren gıdalardan uzak durması gerekir.
 
]]>
Çölyak Hastaları İçin Tatlı Tarifleri https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastalari-icin-tatli-tarifleri.html Fri, 30 Nov 2018 04:14:31 +0000 Çölyak hastaları için tatlı tarifleri, Bildiğimiz gibi çölyak hastaları içinde glüten içeren ürünleri tüketememektedir. Az miktarda tüketilmesinin bile çölyak hastaları için tehlikesi çok fazladır. Buğday, a Çölyak hastaları için tatlı tarifleri, Bildiğimiz gibi çölyak hastaları içinde glüten içeren ürünleri tüketememektedir. Az miktarda tüketilmesinin bile çölyak hastaları için tehlikesi çok fazladır. Buğday, arpa, çavdar içerisinde bulunan glüten kıvam verici bir üründür. Dolayısı ile çölyak hastası iseniz glüten içeren ürünlerden yapılan tatlıları yiyemediğiniz için üzülmenize gerek yok. Pekala glüten içermeyen ürünlerle de tatlı yemenin keyfine varabilirsiniz. Üstelik bu tarifleri uygulamak için çölyak hastası olmanız da gerekmez. Sizde normal bir insan olarak glüten tüketmek istemezseniz buyrun tariflere. Ayrıca bu nefis tarifleri tüketmek için çölyak hastası olmanıza gerek yok. Glutensiz bir yaşam bağırsaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Glutensiz muzlu kek ve malzeme listesi,

 • 3 adet orta boy yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • yarım su bardağı yoğurt
 • yarım su bardağı sıvıyağ
 • 3 adet muz
 • 1 kase siyah kuru üzüm
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2.5 su bardağı kadar pirinç unu
 • 2 yemek kaşığı rende limon yada portakal kabuğu
 • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı,

Oda sıcaklığındaki yumurtaları toz şeker ile şeker eriyip pürüzsüz olana kadar çırpalım. Yoğurt ve sıvıyağı da ekleyip birbirine iyice yedirelim. Kuru malzemeleri pirinç unu, kabartma tozu, ve tarçını elek yardımı ile sıvı malzemelere ekleyelim. Muzları çatalla iyice ezelim. Kuru üzümleri dibe çökmemesi için una bulayıp muzlarla birlikte kek harcına koyalım. Ve spatula ile karıştırıp yağlanmış kek kalıbına dökelim kekin en üst kısmına file bademleri serperek önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirelim. 

Çölyak hastaları için Glutensiz Kinoalı kurabiye ve malzeme listesi,

 • 1 su bardağından+1 yemek kaşığı kinoalı gevrek
 • yarım su bardağı öğütülmüş halde keten tohumu
 • yarım su bardağı ezilmiş badem
 • 1.5 muz
 • 1.5 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 3.5 yemek kaşığı bal
 • 4 yemek kaşığı kakao
 • üzeri için 80 gram bitter çikolata 

Yapılışı,

 Kinolı gevrekler artık büyük marketlerin tamamında satılmaktadır. Kolayca ulaşabilirsiniz. Kakao, tarçın, bal ve muzu güzelce karıştıralım. Bu karışıma kinoalı gevrekleri, keten tohumunu bademleri ekleyerek kurabiye hamuru gibi yoğuralım. Yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsimize yoğurmuş olduğumuz hamurdan, ceviz büyüklüğünden parçalar koparıp yuvarlak şekil verip aralıklı dizelim. Fırın mutlaka önceden 180 derecede ısıtılmış olmalı. 15-20 dakika pişirelim. 

Bitter çikolataları cam bir kasede benmari usulü eritelim. Pişirdiğimiz kurabiyeler soğuduktan sonra çikolata sosuna batırıp servis tabağına alalım. Afiyetle yiyelim.

]]>
Çölyak https://www.colyak.gen.tr/colyak.html Sat, 01 Dec 2018 01:09:24 +0000 Çölyak hastalığı, bağırsakta yer alan besinlerin emilimini gerçekleştiren villus denilen yapının bozulmasına neden olan ve bu nedenle de gıdalardaki besinin emilimini engelleyen bir çeşit sindirim sistemi hastalığıdır Çölyak hastalığı, bağırsakta yer alan besinlerin emilimini gerçekleştiren villus denilen yapının bozulmasına neden olan ve bu nedenle de gıdalardaki besinin emilimini engelleyen bir çeşit sindirim sistemi hastalığıdır. İnce bağırsağın, glüten proteine karşı gösterdiği alerji ve hassasiyettir. Böylece bağırsak hacmi de azalır ve alınan gıdalar içerisindeki vitamin ve proteinler emilemez hale gelir. Sonuç olarak yetersiz beslenme ve devamında çölyak hastalığı belirtileri meydana gelir. Bu nedenle çölyak hastalarının glüten içeren gıdalar yerine daha fakir gıdalarla hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Aksi takdirde ince bağırsak iltihaplanır ve bağırsak fonksiyonu için önemli olan villüslerin azalmasıyla besin maddelerinin kana karışması zorlaşır. Böylece vitamin ve mineraller eksikliği yaşanır. 

Çölyak hastalığının belirtileri ve tanının konulması: 

Özellikle küçük çocuklarda gelişim geriliği, ishal, anemi gibi belirtiler meydana gelir. Yetişkinlerde ise en bariz belirtisi halsizlik, kilo kaybı, şişkinlik, ishal, gaz, karın ağrısıdır. İlerleyen aşamalarda demir eksikliği nedeniyle anemi, karaciğer enzimlerinde bozukluk, kemik hastalığı, cilt hastalığı,  gibi belirtiler meydana gelir. Besinlerde yer alan proteinlerin emilememesi nedeniyle protein eksikliği ve B vitamini eksikliği yaşanabilir. Ayrıca D vitamini ve kalsiyum azalması sonucu kemik zayıflığı baş gösterir ve buna bağlı olarak da dudak çatlakları, ağız içinde uzun süre geçmeyen yaralar yaşanabilir. Travma, yoğun stres ve cerrahi operasyonlar uyuyan bir çölyak hastalığını aniden ortaya çıkartabilir. Çölyak hastaları, tanı konulmadan önce besinler bağırsakta emilemediğinden alınması gerekli enerji alınamaz ve zamanla çok kilo verirler.

Çölyak hastalığının teşhisi kandaki antikorların kanda belirlenmesi ya da endoskopi ile ince bağırsaktan alınan biyopsilerin ile yapılır. Teşhiste en fazla doku transglutaminaz antikoru testi ve anti-endomisyum antikoru testi uygulanır. Ayrıca genetik yatkınlığı olanlarda genetik testler de kullanılabilir.  Ayrıca bazen endoskopi ile ağızdan onikiparmak bağırsağına girilerek ince bağırsağın üç ayrı noktasından doku alınarak mikroskop ile incelenmesi gerekebilir. Doku örneğinde bağırsaktaki emilimi sağlayan villüs adlı yapı düzleşmiş ya da yassılaşmış ise çölyak hastalığı teşhisi konulur.

Çölyak diyetinin uygulanmasında önemli olan hususlar: 

Severek yediğimiz tüm gıdalar glüten içermektedir. Glütensiz yeme alışkanlığı hayatı zorlaştırabilir. Fakat gıda endüstrisindeki ilerlemelerle artık glütensiz alternatif gıdalar bulunabilmektedir. Hazır gıda seçerken buğday içermez ibaresi yer alsa da gıdalarda glüten bulunabileceği unutulmamalıdır.  Çikolata, bir takım kahve ve çay çeşitleri, sosis, salam, sucuklar, soslar, makarnalar ve bazı ilaçlarda bol miktarda glüten bulunmaktadır. Glütensiz beslenme hastayı besinsiz bırakmaz. Aslında diyetle hastalar hem sağlıklı hem de dengeli beslenirler. Glüten vücut için alınması zorunlu bir protein olmadığından yeri başka gıdalarla doldurulur. Çölyak hastalarının kendileri için artık yaşam şekli olan diyeti uygularlarken aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • Çölyak hastalarının içinde hangi bileşenlerin olduğu bilinmeyen gıdaları tüketmemeleri gerekmektedir. Ayrıca tüketilen besinlerin içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor.  
 • Özellikle buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar ve bu tahıllardan üretilen bulgur, makarna, erişte, pasta, kuskus, börek, hamur tatlıları, simit, ekmek, tarhana, irmik, kurabiye, bisküvi, gibi gıda ve un kullanılarak pişirilen hazır besinlerin tüketiminden vazgeçilmelidir. Çölyak hastaları pirinç, soya, fındık, kestane, fasulye, mercimek, patates gibi besinler tüketebilirler. Ayrıca bol miktarda ceviz, fındık yenilmelidir. Süt ve süt ürünleri ise bazı hastalara iyi gelmez. Bu nedenle fazla tüketilmemelidir.
 • Çölyak hastaları tedav]]> Çölyak Yasak Yiyecekler https://www.colyak.gen.tr/colyak-yasak-yiyecekler.html Sun, 02 Dec 2018 00:14:37 +0000 Çölyak Yasak Yiyecekler, çölyak hastalığı bir bağırsak hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür. Tüketilen bazı zararlı yiyecek ve içeceklerden kaynaklanır. Villüs denilen bağırsak sisteminin düzgün Çölyak Yasak Yiyecekler, çölyak hastalığı bir bağırsak hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür. Tüketilen bazı zararlı yiyecek ve içeceklerden kaynaklanır. Villüs denilen bağırsak sisteminin düzgün çalışamaması sonucu besin emillimi yapılamadığı için vücuda zarar veren yiyecek ve içeceklerin bütünüdür. Önlem için bazı glutenli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir. 

  Çölyak Yasak Yiyecekler Nelerdir

  Boza, şarap, bira, çavdar, buğday, mayalı ekmekler, şehriye, un, tarhana, çok yağ katılmış yiyecekler, un ile kavrulmuş çerezler, hazır çorbalar, kek ve pastalar, puding ve tatlı çeşitleri, kazır kremalar, işlenmiş doğal süt ürünleri, buğday unu çeşnili tüm yiyecekler ve maya içerikli tüm yiyecek ve içecekler ele alınabilir. Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmayan çölyak hastaları risk altında sayılır. Bunlar çölyak hastaları için yasak ve uzak durmaları gereken besinlerdir. Bilinçli bir tüketici tükettiği besinlere dikkat ettiği takdirde bunun üstesinden gelebilir.

  Hastalık belirtileri genellikle karın ağrısı,sinirlilik, depresyon, şişkinlik, iştahsızlık, kilo alamama, boy uzama sorunu, kusma şeklinde olabilir. Hastalık çocuklarda, obezite hastalığı olan kişilerde, beslenme ve diyetetik sorunu olan kişilerde daha sık görülmekle olmakla birlikte ileri yaşlarda da görülmesi olağan bir durumdur. 

  Tedavisi için hastanın yaşam tarzını tamamen değiştirmesi, gluten içeren besinlerden uzak durması gerekir. Bunun sonucunda kişi birkaç aylık hassasiyet sonrasında tekrar eski kilolarına kavuşabilir ve tedavi bittikten sonra normal yaşamına geri dönebilir. Kişinin yaşadığımız bu dönemde glutensiz besin tüketme konusunda hiç bir sorun yaşaması mümkün değildir.  Çünkü bir çok firma bu konuda hassasiyet göstermekte ve çölyak hastalarını baz alarak ürettiği ürünlerin gluten faktörünü göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Bu da kişinin o besinlere güvenmesi ve o firmalara minnettarlık duymasını sağlamakla birlikte her iki tarafın da kazanç sağlamasına sebep olur. Glutensiz ürün çölyak hastası biri için tedavi imgesidir. Ve doğru beslenme onların hassasiyet göstermesi gereken en önemli unsurdur. Bu konuda çölyak yaşam dernekleri çölyaklıları bilgilendirmekte ve onlar için çeşitli seminerler vs. vermektedir. Bu sayede kişiler bilinçli hareket etmekte ve eğer çevresinde bu hastalığa benzer kişiler varsa da onları bilinçlendirmektedir. Bunun sonucunda kişi manevi olumsuzluk içgüdülerinden kurtulur ve bununla da mutlu bir yaşam sürebileceğini varsaymakla birlikte netlik kazanmış olur.
  ]]>
  Çölyak Testi https://www.colyak.gen.tr/colyak-testi.html Sun, 02 Dec 2018 09:12:30 +0000 Çölyak testi, Öncellikle çölyak testi çölyak hastalığı tanısı konmak için uygulanır. Çölyak hastalığı genellikle kansızlık, halsizlik, bitkinlik eklem ağrıları ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteri Çölyak testi, Öncellikle çölyak testi çölyak hastalığı tanısı konmak için uygulanır. Çölyak hastalığı genellikle kansızlık, halsizlik, bitkinlik eklem ağrıları ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu bulgulara rastlanan hastalardan çölyak testi istenir. Bazen ailesinde çölyak hikayesi bulunanlar da bu teste çölyak tanısı için tabi tutulabilirler. Yakın akrabası çölyak hastası olan ve belirti vermeyen hastalar test edilebilir. Ancak şu sıralarda çölyak tarama testleri önerilmemektedir.

  Hasta bir süreden beri glutensiz diyet uygulamaktayken bir veya birden fazla sayıda antikor testi kendisinden istenebilir. Bu şekilde antikor seviyelerinin düşmüş olduğu, diyetin hastanın yakınmalarını kaldırdığı ve bağırsağın iç kısmını saran katmandaki deformenin düzeldiği doğrulanmış olur. Hastada ortaya çıkan şikayetler geçmemişse hastanın  diyete olan uyumu kontrol etmek, doktor ve hastanın diyetteki gizli kalmış gluten besin kaynaklarını veya geçmeyen şikayetlerin nedenlerini araştırmalarına yardımcı olmak  için çölyak hastalığı testleri istenebilir. 

  Çölyak hastalığının derecesi, beslenmede meydana gelen bozukluklar, vücuda alınan besin emilimin bozukluğu ve diğer organların tutulumunu belirlemek için gerekli testler şunları içerir.
  • Kansızlığın olup olmadığının araştırılması için yapılan tam kan sayımı (TKS)
  • İltihaplanmayı değerlendirmek için yapılan eritrosit sedimantasyon hızı (ESR)
  • Elektrolit, protein ve kalsiyum seviyelerini öğrenmek, böbrek ve karaciğerin ne durumda olduğunu öğrenmek için kapsamlı metabolik panel (KMP)  
  • Vücudun vitamin yetersizliğini ölçmek için D, E ve B12 vitamini testi
  • Besin emiliminde meydana gelen rahatsızlıkları araştırmak için dışkı yağı tayini

  Çölyak hastalığına sahip olan kişilerde laktoz tahammülsüzlüğü de görüldüğü için çölyak testleri başka tahammülsüzlük ve diğer alerji testleri ile birlikte yapılmalıdır. Glutenden fakir diyete uyumu takip edebilmek ve tedavi etkisinin ne doğrultuda ilerlediğine yardımcı olmak için çölyak hastalığı tanısı konmuş kişilerden anti-tTG, AGA, ve veya EMA testleri istenebilmektedir. Diyet listesinden glutenli gıdalar çıkartıldığında antikor düzeylerinin belirli seviyeye düşmesi gerekir. 

  ]]>
  Çölyak Hastalığı https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaligi.html Mon, 03 Dec 2018 04:10:48 +0000 Çölyak hastalığı; bağırsaklardaki vitamin ve minerallerin emilimini sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısı ile yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluştur Çölyak hastalığı; bağırsaklardaki vitamin ve minerallerin emilimini sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısı ile yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığı diğer hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiği için teşhis edilmesi oldukça zor bir hastalıktır. Hassas bağırsak sendromu ve gastrit gibi mide rahatsızlığı ile de karıştırılabilmektedir. Çölyak hastası bireylerde folik asitin, demirin veya ikisinin birden eksik emilmesinden dolayı anemi (kansızlık) görülebilir. Kalsiyum ve D vitamininin eksik emilmesinden dolayı ise östeoporoza sebebiyet vermektedir.

  Çölyak hastalığı belirtileri;

  Küçük çocuklarda kusma, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri orta yaşlarda sadece kemik zayıflığı, kansızlık, boy kısalığı ve nedeni belli olmayan karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini göstermektedir.

  Çölyak rahatsızlığı olan kişilerin buğday, çavdar, arpa da bulunan glüten adlı proteine karşı alerjisi olmaktadır. Çölyak hastaları glüten içeren besinler tükettiklerinde, bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara önemli derecede zarar vererek cevap vermektedirler. Özellikle ince bağırsakta bulunan ve emilimi sağlayan çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus düzleşir ve görevini tam yapamaz hale gelirler. Yiyeceklerdeki vitamin ve mineraller bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi ne kadar yemek yerse yesin yeterince beslenemez ve bağışıklık sistemi zayıflar.

  Yağ emiliminin bozulmasıyla kronik ishal, şişkinlik gibi yakınmalar görülebilir. Protein eksikliğine bağlı olarak kişide bacak ödemleri meydana gelebilir. Karbonhidrat emilim bozukluğu sonucunda ise hastalarda laktoz intoleransı meydana gelir. Zayıflama, adet bozukluğu, düşükler, kas güçsüzlüğü ve saç dökülmesi gibi problemler emilim bozukluğuna bağlı oluşabilecek sağlık problemleridir.

  Çölyak hastalığı bir kişide ishal ve karın ağrısı yaparken başka bir kişide aşırı sinirlilik, öfke ve depresyon yapabilmektedir. Aslında aşırı öfke ve sinirlilik çocuklarda görülen en belirgin belirtilerdir. Sürekli tekrarlanan karın ağrıları, kronik ishal, kilo kaybı, açık renkli bacaklarda uyuşma, anemi, gaz, kemik ağrısı, kötü kokulu dışkı, karıncalanma, haddinden fazla kilo kaybından dolayı adet düzensizliği gibi belirtileri vardır.

  Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı sistem hastalığı olarak da düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilir.

  Çölyak hastalığı bazı kişilerde yıllarca herhangi bir belirti göstermez yada hafif şiddette seyreder. Kişi çölyak hastalığını uzun bir süre fark edemeyebilir.

  Çölyak hastalığı teşhisi nasıl konur;

  Çölyak hastalığının kesin teşhisi uzman bir gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi yapılarak teşhis konulmaktadır. Kan testiyle gliadin veya retikülin adlı proteine karşı vücutta gelişen antikorların araştırılması yapılır. Endoskopik adı verilen yöntemle alınan doku örneklerinde, ince bağırsak yüzeyinde bulunan ve emilimi sağlayan parmak şeklindeki dokuların düzleşmesi çölyak hastalığının olduğunu göstermektedir.

  Biyopsi işlemi; endoskop olarak adlandırılan ince bir tüp ağızdan mideye doğru ince bağırsağa içine sokulur ve aletin yardımı ile küçük bir doku alınarak test edilir. İnce bağırsak biyopsisi çölyak hastalığını teşhis etmenin en iyi yoludur.

  Çölyak hastalığı genetik bir rahatsızlıktır, ailede mutlaka bir kişide daha önce bu rahatsızlık bulunmaktadır. Bazı durumlarda çölyak hastalığı bir ameliyat sonrasında, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra da ortaya çıkabilmek]]> Çölyak Ekmeği https://www.colyak.gen.tr/colyak-ekmegi.html Tue, 04 Dec 2018 00:52:58 +0000 Çölyak ekmeği; Ekmek bilindiği gibi arpa, buğday, çavdar gibi tahıllardan yapılan bir ekmektir.Fakat bu tahılların içerisinde bulunan iki farklı protein suyla birleşmesi ile oluşan hamur işlerine esneklik ve kıvam kazandıran b Çölyak ekmeği; Ekmek bilindiği gibi arpa, buğday, çavdar gibi tahıllardan yapılan bir ekmektir.Fakat bu tahılların içerisinde bulunan iki farklı protein suyla birleşmesi ile oluşan hamur işlerine esneklik ve kıvam kazandıran bir protein olan glutenin olmaması gerekir. Çölyak hastalarının glutensiz ürünler tüketmesi çok önemli olduğundan bugün sizlere vereceğimiz ekmek tarifi için hazır ekmeklerden farklı olması gerekmektedir. Hastalığın özelliği itibarıyla hazır ekmekleri tükettirmemesinden ötürü Çölyak hastalarının birçoğu ekmeğini kendi yapma çabası içerisine girer. Özellikle de ekmek yemeği seven kişilerin başvurmasından ötürü bu hastalığı taşıyan kişilerin için glutensiz ekmek tarifini vereceğim. Bu arada daha birçok gıdada olan gluten günümüzde çok aktif olarak kullanılan bir proteindir. O yüzdende bu hastalığı taşıyan kişilerin sadece ekmekte değil tüm besin ve ağız yolu ile kullanılan ürünlerin hepsinde glutensiz olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. gelelim ekmeğimizin yapılışına ve de malzemelerine..


  Çölyak ekmeği malzemeleri;
  • Yarım su bardağı kadar laktozsuz süt,
  • Bir adet yumurta,
  • Bir tatlı kaşığı kuru maya,
  • Yarım çay bardağı zeytinyağ,
  • 1,5 su bardağı ılık su,
  • Dört su bardağı glutensiz un,
  • Yarım tatlı kaşığı tuz,
  • 1,5 tatlı kaşığı toz şeker,
  Çölyak ekmeği yapılışı; 

  Ekmeğimizin yapımında kullanılan tüm malzemelerin ılık olması çok önemlidir. Bir diğer önemli noktada mayalanma süresidir. Bu süreye uymaya özen göstermeniz ekmeğinizin daha güzel olmasını sağlayacaktır. Gelelim ekmeğimizin yapılışına, öncelikle hamuru elde edebilmek için ılık su ile kuru maya iyice ezildikten ve yumuşatıldıktan sonra mayanın aktive olması beklenir. Maya bir tarafta beklerken derin bir kap içerisine yine oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurta,tuz, şeker, zeytinyağ ve laktozsuz süt ilave edilerek iyice karıştırılır. Daha sonra glutensiz un alınarak yavaş yavaş karışımın içerisine ilave edilmeye başlanır ve bir elimizle de yoğurulmaya devam edilir. Bekleyen mayanın aktivesi gerçekleştiğinde karışımın içerisine ilave edilmesiyle tekrar yoğurulan hamur son halini almış olur. 

  Hazırlanan hamur daha önceden yağlanan fırın tepsisi içerisine yerleştirilir. Hafif nemli bir bezi üzerine örterek oda sıcaklığında yirmi dakika kadar bekletilir. Bu arada mayalanan ve istenen kabarıklığa ulaşan Çölyak ekmeği hamuru bir bıçak yardımı ile üzerine kesikler atılarak şekil verilmesinin ardından tepsinin bir kenarına bir kase su konularak, önceden yüksek ısıda ısınmaya bırakılan fırına yerleştirilir. Fırında pişmeye bırakılan Çölyak ekmeği, ortalama 45 dakika pişirildikten sonra üzeri kızarıp kabuk bağladığında fırından çıkartılır. Hafif terlemeye uğraması için üzerine pamuklu yapıda bir sofra bezi örtüldükten sonra dinlenmeye bırakılan Çölyak ekmeği soğuduğunda artık tüketilmek için hazır hale gelir. Arzuya göre bitene kadar buzdolabında muhafaza edilmesi uygundur. Afiyet olsun.
  ]]> Çölyak Hastalığı Diyeti https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaligi-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 10:49:10 +0000 Çölyak Hastalığı Diyeti, Çölyak Genel tanımı ile glüten içeren bir takım besinlere karşı vücudun hassasiyet göstermesi ve bağışıklık sistemini etkilemesi olarak tanımlanabilir. Çölyak hastalığı olan kişilerin glüte Çölyak Hastalığı Diyeti, Çölyak Genel tanımı ile glüten içeren bir takım besinlere karşı vücudun hassasiyet göstermesi ve bağışıklık sistemini etkilemesi olarak tanımlanabilir. Çölyak hastalığı olan kişilerin glüten içermeyen besinler tüketmeleri ve beslenme düzenine önem vererek hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Aksi takdirde çok sinsi ilerleyen bu hastalığın bir çok sıkıntıları da beraberinde getirir. Genel itibari ile bu hastalığın belirtileri, demir eksikliğine bağlı olarak (anemi) kansızlık, ishal, kilo kaybı yada kilo alımı, şişlik, karın ağrısı, gaz ve halsizlik gibi rahatsızlıklardır. Bağırsakları çok olumsuz etkileyen bu hastalığın tedavisi bağırsakları faydalı olan besinler ile çalıştırmaktır. Beslenme düzenine dikkat edilmediği sürece nörolojik belirtiler de göstermektedir. 

  Çölyak Hastalığı Diyeti: Diyette mutlaka glüten içermeyen besinler tercih edilmelidir. Buğday ve tahıl unu ile yapılan her türlü ekmek ve hamur işinden uzak durmalıdır. Ayrıca irmik ve nişastanın girdiği her türlü yemek ve tatlıdan da uzak durmalıdır. Kuru yemiş tüketmelidirler. Ancak paket içinde hazır işlenmiş kuru yemişler faydadan çok zarar verir. İşlenmiş etlerden (salam, sosis, sucuk, pastırma gibi) gıdalardan uzak durun. Ayrıca hazır ve konserve balıklarda da koruyu madde içerdiğinden zarar verir. Fast food beslenme tarzından uzak durulmalı ve çok doğal beslenilmelidir. Daha çok tahıllara ve ev yapımı yoğurtlara ağırlık verilmesi gerekir.

  Çölyak Hastalığı Diyet Listesi 

  Kahvaltı İçin: Bol ve sınırsız yeşillik, çiğ badem, kabuklu fıstık, kabuklu ceviz, çiğ ve işlenmemiş badem, kabuklu yer fıstığı, doğal ev yapımı tahin ve pekmez ve doğal ev yapımı yoğurt ( kek veya ekmek olmasını isteyenler, glüten içermeyen undan yada saf mısır unundan oluşan hamur işi tüketebilir.)

  Ara Öğün İçin: Glüten içermeyen unlardan hazırlanan hamur işi veya kek hazırlayabilirsiniz. İşlenmemiş kabuklu olan kuru yemiş tüketebilirsiniz. Ayrıca ev yoğurdu veya ev yapımı ayranda içebilirsiniz. Mevsimine uygun olarak bir adet meyve.

  Öğle Yemeği İçin: Etsiz sebze türü yemekler, bol yeşillikten oluşan salata, şehriye olmadan yapılan pirinç pilavı ( kesinlikle bulgurdan uzak durulmalı) ev yapımı yoğurt ve ev yapımı yoğurttan yapılacak olan cacık veya ayranda olabilir.

  Ara Öğün Olarak: Bir adet mevsimine göre meyve, işlenmemiş bir avuç kuru yemiş ve bol bol su tüketilmelidir. 

  Akşam Yemeği İçin: Izgara et, balık yada tavuk (et tüketmek istemeyenler etsiz sebze yemeği ile değiştirebilirler.) sınırsız yeşillikten oluşan salata, ev yapımı yoğurt yada ev yapımı yoğurttan hazırlanan ayran yada cacık, şehriye olmadan hazırlanan pirinç pilavı, mercimek yada sebzelerden oluşan çorba ve bol bol su tüketin. 

  ]]>
  Çölyak Diyeti https://www.colyak.gen.tr/colyak-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 11:54:29 +0000 Çölyak diyeti, çölyak hastaları buğdayda bulunan glüten ile diğer tahıllardaki glüten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı alerjik reaksiyon gösterir. Çölyak hastalığı tahılların içerisindeki glüten isi

  Çölyak diyeti, çölyak hastaları buğdayda bulunan glüten ile diğer tahıllardaki glüten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı alerjik reaksiyon gösterir. Çölyak hastalığı tahılların içerisindeki glüten isimli proteinin ince bağırsakta parçalanamaması nedeniyle oluşur. Bu nedenle glüten yönünden fakir gıdalarla hayatlarını devam ettirmeleri gerekir. Çölyak hastalığı tedavisinin bir parçası olan çölyak diyeti sabır ve irade isteyen bir diyettir. 

  Çölyak diyeti önemi: Çölyak hastalığı ömür boyu süreceğinden glütensiz bir beslenme alışkanlığının sağlanması gerekir.  Aksi takdirde çölyak hastası glütenli ürünler tükettiğinde bağışıklık sistemine uyarı gönderilir ve ince bağırsak iltihaplanır ve bağırsak fonksiyonu için önemli olan villüslerin azalmasıyla besin maddelerinin kana karışması zorlaşır. Böylece vitamin ve mineraller eksikliği yaşanır. Bu nedenle uygulanması gereken diyet büyük önem arz etmektedir. Ayrıca günümüzde glütensiz gıda üretimi sektörü oldukça gelişmiştir. 

  Çölyak diyeti ile ilgili uyulması gereken hususlar: 

  • Yetişkinler için daha kolay uygulanan çölyak diyetinin çocuklarda uygulanması oldukça zordur. Her zaman çocuğun yanında bulunma imkanının da olmadığı düşünüldüğünde ebeveyne büyük görevler düşmektedir. Aileler glütensiz beslenme şeklini çocuklarına benimseterek onların bunu bir yaşam stili haline getirmelerini sağlamalı ve sosyal hayattan uzak kalmamaları için yol göstermelidirler. Ayrıca çocukların bu gıdalara özenti duymalarının önüne geçmek için evde imkanları ölçüsünde bu gıdaları ya da alternatiflerini hazırlayabilirler.
  • Çölyak hastaları kolay kolay dışarıda yiyip içemez. Tükettiği gıdaları araştırmak ve bazen aç kalmamak için yiyeceklerini yanında taşıması gerekebilir. Glütensiz ama sağlıklı bir beslenme alışkanlığını kazanmalı ve bunun bir yaşam stili haline gelmesi gerekmektedir.  Pek çok sınırlamaya rağmen iyi bir diyetle pek çok gıdayı tüketebilirler.
  • Özellikle buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar ve bu tahıllardan üretilen bulgur, makarna, erişte, kuskus, simit, ekmek, tarhana, irmik, kraker, börek, hamur tatlıları, kurabiye, bisküvi, pasta gibi besinler ile un kullanılarak yapılan hazır gıdaların tüketiminden vazgeçilerek pirinç, soya, fındık, kestane, fasulye, mercimek, patates,  gibi besinler ve bunlardan üretilen unlar tercih edilmelidir.  Bol miktarda ceviz, fındık, incir tüketilmelidir.
  • Etiketinde glütensiz yazan gıdaların tüketilmesi alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Dışarıda üretilen poğaça, ekmek gibi yiyecekler yerine glüten içermeyen malzemeler ile evde alternatif ürünler hazırlanmalıdır.

  Çölyak hastaları diyete çok dikkat etseler bile küçük tavizler bağırsak kanseri, diyabet, şizofreni ağır hastalıklara davetiye çıkartabilir. Ayrıca bağırsaklar aşırı zarar görürse tedavi için sadece çölyak diyeti yeterli olmayacağından ilaç tedavisine geçilmesi gerekir.

  ]]>
  Çölyak Hastaları İçin Kek Tarifleri https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastalari-icin-kek-tarifleri.html Wed, 05 Dec 2018 04:55:30 +0000 Çölyak hastaları için kek tarifleri, tariflere geçmeden önce birçoğumuzun hakkında pek bilgisi olmayan çölyak hastalığından biraz bahsetmek istiyorum. Sindirim sistemi hastalığı olan Çölyak; ince bağırsağın bir ömür de Çölyak hastaları için kek tarifleri, tariflere geçmeden önce birçoğumuzun hakkında pek bilgisi olmayan çölyak hastalığından biraz bahsetmek istiyorum. Sindirim sistemi hastalığı olan Çölyak; ince bağırsağın bir ömür devam eden, kronikleşmiş "Gluten" proteini alerjisidir. Gluten içerikli gıdalar; arpa, buğday, yulaf ve çavdar gibi tahıllardır. Bu gıdalar alerjisi olan hastanın bağırsakları tarafından emilemez ve sonrasında beslenme yetersizliği meydana gelir. Sonuç olarak da çölyak hastalığına dair belirtiler boy gösterir.

  Çölyak hastalığı; kansızlık, kilo kaybı, anormal dışkı, kusma, iştahsızlık, gaz problemi, asabiyet, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi şikayetler ile kendini gösterir. Bu belirtiler sadece, ciddi bir gluten diyeti ile ortadan kaldırılabilir. Aksi halde çok daha önemli hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden kek, kurabiye, ekmek gibi, tüketilen her türlü gıdalar mutlaka glutensiz olmalıdır.

  Çölyak hastalarına Glutensiz Kek tarifleri:

  Malzemeler:
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şekeri
  • Yarım su bardağı yoğurt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 fincan kuru üzüm
  • 2 su bardağı pirinç unu (veya glutensiz un)
  • Kabartma tozu
  • 1 adet rendelenmiş limon kabuğu
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  Yapılışı: Toz şekeri ve yumurtaları köpürene kadar çırpma kabında çırpınız. Üzerine sıvı yağı ve yoğurdu ekleyip bir miktar daha çırpmaya devam ediniz. Unu, kabartma tozu ve limon rendesini de karışıma katıp karıştırınız. Son olarak tarçın ve kuru üzümleri kek harcınıza dahil edip yağlanmış kek kalıbına dökünüz. Önceden ısıtılmış 170 derelik fırında 40 dakika kadar pişiriniz. Fırına atmadan önce üzerine dövülmüş badem serpiştirebilirsiniz.

  Afiyet olsun....

  Glutensiz Elmalı kek

  Malzemeler:
  • 4 tane yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı laktozsuz süt
  • 2 adet elma
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay bardağı sıvı yağ (zeytinyağı da olabilir)
  • 2 su bardağı glutensiz un
  Yapılışı: Yumurta ve şekeri beyazlayana kadar çırpınız. Yavaş yavaş süt ve sıvı yağı ekleyerek çırpmaya devam ediniz. Un, vanilya, kabartma tozu ve tarçını bir kapta harmanladıktan sonra harcınıza ilave edip karıştırınız. Tabanını yağladığınız kek kalıbına döküp üzerine soyulup temizlenmiş elma dilimlerini dizin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25 dakika pişiriniz. Servis ederken üstüne pudra şekeri serpebilirsiniz.

  Afiyet olsun...

  ]]>
  Çölyak İlacı https://www.colyak.gen.tr/colyak-ilaci.html Thu, 06 Dec 2018 00:28:22 +0000 Çölyak İlacı: Buğday, arpa ve çavdar gibi besinlerdeki bulunan glüten isimli bir proteine duyarlılık ile tanımlanan ve bağışıklık düzeniyle ilgili olan bu rahatsızlık, çölyak hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Ge Çölyak İlacı: Buğday, arpa ve çavdar gibi besinlerdeki bulunan glüten isimli bir proteine duyarlılık ile tanımlanan ve bağışıklık düzeniyle ilgili olan bu rahatsızlık, çölyak hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Genetik özelliği bulunan bu hastalıkta ilk önce ince bağırsakta tahribat meydana geliyor. Sonrasında ise emilim bozukluğu oluşuyor. Beslenme alışkanlığından glütenin kaldırılması ile bu problem son buluyor.

  Çölyak İlacı Çalışması: 2014 Mayıs ayında, tüm dünyadan gastroenterologların katılımı ile Amerika Birleşik Devletleri’ nde yapılan,  Amerikan Sindirim Sistemi Hastalıkları Kongresi’ne, Çölyak Hastalığı ile ilgili sunulan  bir çalışmanın sonuçları damgasını vurdu. Yapılan bu çalışmaya göre, çölyak rahatsızlığı olan bazı hastaların glüten diyeti almalarına karşın devam eden bağırsak şikayetlerinde “Larazotide Acetate”  isimli ilaç kullanmaları nedeni ile düzelme sağlamıştır. Bu çölyak ilacı ince bağırsak yüzeyindeki hücreler arası bağları güçlendirip, glüten emilimini önleyici etkiye sahiptir.

  Çölyak İlacı Bulundu mu Çölyak hastalarının % 70 civarında, glütensiz diyete girmelerine rağmen glütene maruz kaldığı  görülebilmesi gerçeğinden hareketle, bu çalışmayı planlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri' nin 74 merkezinde, 342 hasta ile yapılan bu çalışmada, ortalama olarak beş yıl boyunca glütensiz diyet yapan hastalarda, diyetlerine ek olarak bu tedavi başlanmıştır. Yirmi hafta süre ile hastaların bir kısmına larazotid, bir kısmına da aynı görünümde olan, fakat faal bir madde bulunmayan yalancı ilaç verilmiştir. Larazotid alan hastalarda şişkinlik, gaz, karın ağrısı, ishal ve bulantı benzeri şikayetler bu ilacı kullanmayanlara karşın kıyasla belirgin azalma olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak baş ağrısı ile yorgunluk  gibi yakınmalarında da gözle görülür bir düzelme dikkati çekmiştir. Netice olarak, bu çalışmanın sonucunda larazotid çölyak ilacı, çölyak hastalarının  uyguladıkları diyete ilave olarak kullanabilecekleri bir destek ilaç olarak umut vadediyor. Fakat bu bir ön çalışma olduğu için sonuçlar ihtiyatla değerlendirilip, glütensiz  bir diyetin yerini alamayacağı hatırlatılmaktadır.

  ]]>
  Çölyak Hastalığı Testi https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaligi-testi.html Thu, 06 Dec 2018 18:43:48 +0000 Çölyak Hastalığı Testi, Çölyak hastalığı, otoimmün bir hastalık olup bağırsaklarda sindirimi sağlayan ve villüs adı verilen tüysü oluşumların bozulması ile ortaya çıkarak ince bağırsakta hasara yol açar. Hastalığ Çölyak Hastalığı Testi, Çölyak hastalığı, otoimmün bir hastalık olup bağırsaklarda sindirimi sağlayan ve villüs adı verilen tüysü oluşumların bozulması ile ortaya çıkarak ince bağırsakta hasara yol açar. Hastalığın tespiti sırasında ise tam kan sayımı, dışkı yağı, Otoantikor testi, protein ve vitaminlerin emilimini gösteren testler, bağırsaklardaki bozulmayı gösteren testler ile hastalığa neden olan glutene duyarlı enteropati testleri istenir.

  Hastalığın şiddeti, beslenme bozukluğunun yol açtığı hasarlar, bağırsaklardaki emilim bozukluğunun yaygınlığı, diğer organların etkilenme oranı ve tutulumu belirlemek üzere uygulanan birçok test vardır. Çölyak hastalığı aynı zamanda alerjik bir yapıya sahip olduğundan laktoz duyarlılığı testi ile birlikte karşılaştırmalı diğer alerji testleri uygulanır. 

  Tanı koyarken istenen Çölyak hastalığı testleri; Genellikle kansızlık ve karın ağrısı ile gelen hastalardan kesin tanı almak için istenir. İlk istenen testler arasında kansızlığın ölçümü için tam kan sayımı testi, bağırsaklardaki bozulmayı göstermesi ve iltihabın derecesini değerlendirmek için eritrosit sedimantasyon testi, besinlerin emilim bozukluğunu değerlendirebilmek için dışkı yağı tayini, vitamin ve protein emilimleri için D, E, B12 testleri, böbrek faaliyetlerini göstermesi ve karaciğerin durumunu saptamak için kapsamlı metabolik panel testleri vardır. 

  Sayılan testlerin sonuçlarının pozitif olduğu ve hastalığın varlığını işaret ettiği durumlarda kesin tanıyı koymadan önce son olarak bağırsak biyopsisi istenir. Bağırsak biyopsisi önemli bir ayırt edicidir. Alanında uzman birçok doktor çölyak hastalığı tanısı için uygulanan tüm testler pozitif olsa bile bağırsak biyopsisi yaptırmadan önce tedaviye başlamamak gerektiğini vurguluyorlar. 

  Kesin Tanıdan Sonra İstenen Çölyak Hastalığı Testleri; anti- TG, AGA, EMA gibi testler ile gluteni ölçen otoantikor testleri düzenli olarak istenebilir. Çölyak hastalığı sırasında kişinin glutensiz diyet uygulaması istenir. Testler diyetin işe yarayıp yaramadığını görmek için talep edilmektedir. Diyetinden gluten çıkarılan kişilerin tahlil sonuçlarında otoantikor düzeyinin düşmesi beklenir. Otoantikor düzeyi düşmeyen ve hastalıkla ilgili şikayetleri devam eden hasta için hastalığın derecesini ölçen daha ileri testler istenebilir. 

  Hastalığın kesin tanısı sırasında yapılan tek bir test bulunmamaktadır. Çölyak hastalığı yakın zamana kadar başka hastalıklarla karıştırılabilmekteydi fakat günümüzde uygulanan testler hastalığın teşhisi sırasında ayırt edici noktaları göstermekte ve yanlış teşhislerden hastayı korumaktadır. Hastalığın teşhisinden sonra ise otoantikor testleri tedavinin sonuçlarını görmek, hastayı kontrol altında tutmak açısından önemlidir ve doktorun uygun gördüğü zaman dilimleri içinde aksatılmadan testlerin yapılması gerekmektedir. 

  Lütfen doktorunuzla sürekli iletişim halinde olunuz, çölyak hastalığı hiçbir zaman tam bir tedavi ile sonuçlanmamaktadır. Bu yüzden kendinizi iyi hissederek tedaviyi bıraktığınız ve tedavi sonrası testleri yaptırmak istemediğiniz anda yeniden ve daha güçlü olarak ortaya çıkabilir. 

  ]]>
  Çölyak Biyopsi https://www.colyak.gen.tr/colyak-biyopsi.html Thu, 06 Dec 2018 19:03:59 +0000 Çölyak Biyopsi; Çölyak hastalığının kesin tanısı için gerekli testlerden en önemlisidir. İnce bağırsak biyopsisi olarak da bilinir. Serolojik testler ve doku testlerinin pozitif çıkması sonrasında istenen çölyak biy Çölyak Biyopsi; Çölyak hastalığının kesin tanısı için gerekli testlerden en önemlisidir. İnce bağırsak biyopsisi olarak da bilinir. Serolojik testler ve doku testlerinin pozitif çıkması sonrasında istenen çölyak biyopsisi ince bağırsaktan alınan çoklu biyopsinin patoloji uzmanı tarafından incelenmesi ile gerçekleştirilir. Çölyak biyopsisi yapılmadan glutensiz diyete başlamak kesinlikle önerilmemektedir. Hastalığın seyri konusunda bilgi verebilecek en önemli testlerden biridir.   

  Çölyak Biyopsi Nasıl yapılır; Çölyak hastalığının kesin tanısı, hastalığın düzeyi ve yayılımı hakkındaki bilgileri bize veren ince bağırsak biyopsisi endoskop adı verilen özel kıvrılabilen bir boru yardımıyla yapılır. Biyopsi öncesinde hasta bilgilendirilerek en az 6 saat önceden yemek yemeyi bırakması, kan sulandırıcı ilaçlar almaması istenir.  
  Endoskop yemek borusu ve mideden geçerek ince bağırsaklara ulaşınca forceps adı verilen aletler yardımı ile toplu iğne başı kadar 4 adet doku örneği alınır. İşlem 10 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilir. İnce bağırsak yüzeyinden alınan doku mikroskop altında incelenerek farklı kimyasal bileşenlere verdiği tepki ölçülür. Hastalığa neden olan alerjikler gözlemlenerek dokuda yarattığı tahribat ve hastalığın derecesi tespit edilir.

  Çölyak Biyopsi Sonrası Ne Yapmalı; İnce bağırsak biyopsisi zor bir işlem değildir. Kısa sürer ve can yakmaz. Biyopsi sonrası kişi normal hayatına geri dönebilir. Hastanede yatılı kalmak zorunlu değildir. Fakat biyopsi sonrası bazen hafif kanama görülebilir. Endişelenecek bir durum değildir. Yine de kanamanın bir çay kaşığından fazla olduğu durumlarda doktoru bilgilendirmek gerekir. Ayrıca biyopsi sonrası gelişebilecek olan diğer rahatsızlıklar arasında yüksek ateş, terleme, acı hissetme, kramp gibi yan etkiler olabilir. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir ve doktoru arayarak bilgilendirmek gerekir. 
  ]]>
  Çölyak Hastalığının Zararları https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaliginin-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 13:39:37 +0000 Çölyak hastalığının zararları; Çölyak hastalığı, gliadin ve gluten proteinlerinin ince bağırsakta tüm yaşam boyu oluşturuğu kronikleşmiş bir tür alerjidir. Metabolik veya kalıtsal bir rahatsızlık olan Çölyak hastal Çölyak hastalığının zararları; Çölyak hastalığı, gliadin ve gluten proteinlerinin ince bağırsakta tüm yaşam boyu oluşturuğu kronikleşmiş bir tür alerjidir. Metabolik veya kalıtsal bir rahatsızlık olan Çölyak hastalığı alerjik bir oluşumdur. Yediğimiz gıdaların ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Bu bağırsakta var olan villus çıkıntıları vücudun yeterli miktarda gıda almasını sağlar. Çölyak hastalarının bağırsaklarındaki bu çıkıntılar küçülüp daralarak işlevselliklerini yitirdiğinde kişilerde yağ emilimi ve gıda emilimi gerçekleşmez. Bundan dolayıda kişilerde birçok belirti meydana gelir. Bu belirtilerin başlıcalarından biriside şiddetli bir şekilde ağrı ve kilo kaybıdır. Kişilerin gluten maddesine olan alerjik reaksiyonları Çölyak hastalığının oluşmasına neden olur. Çölyak hastası olan kişilerin arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi besinleri tüketmesi kesinlikle yasak olur. Bu tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan gluten Çölyak hastalığının iyileşmesini engellediğinden hasta şikayetleri artarak devam ettiği için bu besinlerden tüketmemelidir. 

  Çölyak hastalığının zararları; bu hastalığın en önemli zararı oluştuğu kişilerin yeme alışkanlıklarından tutunda yaşamının genel döngüsünün bile hastalığa endekslendiği bir dönemi anlatmaktadır. Özellikle yetersiz beslenmeye neden olan Çölyak hastalığı oluştuğu kişilerde kilo kaybı, ishal, kansızlık, karında öne doğru şişlik, kaslarda zayıflama, dışkıda anormallikler şeklinde bir çok zarara uğratmaktadır. Çölyak hastalığı tedavi edilebilen bir hastalık olsa da bu hastaların gluten içeren gıdalardan her zaman uzak durması gerekir. Buda günümüz dünyasında iyiden iyiye hazır gıdalara yönelen beslenme şeklinin onlar için bir canlı bomba olması demektir. 

  Çölyak hastalığının zararları, insanların özellikle metabolik Çölyak hastalığına yakalanmalarının en önemli nedenlerinin başında günümüzde besin tüketim şekillerinden kaynaklıdır. Çünkü neredeyse tüm besinlerin hazır hallerinin var olması ve kolaya gelmesi bu tür gıdaların tüketilmesine neden olmaktadır. Bunların başında ekmek gelmektedir. Tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan gluten maddesinin hazır gıdalarda bu kadar yoğun olarak tüketilmesi hastalığın kalıtsallıktan, metabolik çoğunluğa yönelmesine vede artmasına neden olmuştur. Özellikle glutensiz gıda tüketimi yapması gereken Çölyak hastalarının bu hastalıktan gördüğü en büyük zarar beslenmede yaşam boyu diyettir. Bu diyet alacağı en basit besinde bile glutensiz olup olmadığını araştırması gerektiğidir.  

  Bu hastalık tedavi edilmediğinde kişide birçok farklı hastalık meydana getirir veya dikkat edilmediğinde yetersiz ve yanlış beslenmeden ötürü kişide aşırı kilo kaybı ile organların yetersiz beslenmesi durumları oluşarak kişi çok daha ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalıyor. O yüzdende Çölyak hastalığı olan kişilerin hayatı beslenme ve yaşam şekli yeni baştan ayarlanıp ona göre yaşanmalıdır. Aksi takdirde ileride bu hastalığın getirdiği diğer organ hastalıklarının geri dönüşü asla olmayabilir. Özellikle gelişen tıp alanı ve günümüzde glutensiz gıda ibaresi bulunan ürünler çoğalmaktadır. Böylelikle hazır gıda ve besinlerden Çölyak hastaları da faydalanabilmektedir. Ama unutmayınız ki her firma besin konusunda bu kadar hassas olmadığı ve bu hastalığın kişiye neler yapabileceğini umursamadığı için kişinin kendisinin dikkatli bir beslenme şekli yaratması gerekir. 
  ]]>
  Çölyak Kan Testi https://www.colyak.gen.tr/colyak-kan-testi.html Fri, 07 Dec 2018 20:54:25 +0000 Çölyak kan testi; Çölyak hastalığında testlerin amacı hastalığın tanısını koymak için kullanılan testlerdir. Genellikle karın ağrısı ve kansızlık gibi Çölyak hastalığını düşündüren bulgularda hastalardan istenme Çölyak kan testi; Çölyak hastalığında testlerin amacı hastalığın tanısını koymak için kullanılan testlerdir. Genellikle karın ağrısı ve kansızlık gibi Çölyak hastalığını düşündüren bulgularda hastalardan istenmektedir. bazende kalıtsal Çölyak hastalığı olan ailelerde veya başka otoimnun hastalığı olan ailelerde kişinin kan testlerine başvurulur. Çölyak kan testi, hastalık ve glutene duyarlı az sayıda başka hastalığın tanılarını koymak için kullanılmaktadır. Bu testler arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi içerisinde gluten bulunduran diyetsel proteinlere karşın oluşan uygun olmayan bağışıklık sisteminin yanıtının bir kısmı olarak vücudun ürettiği otoantikorları belirlemektedir. Eskiden tıp alanında Çölyak hastalığının tanısının konulabilmesi sadece ince bağırsak biyopsisiydi. Bu mikroskopik değerlendirmenin halen Çölyak hastalarında altın değerinde olduğu düşüncesi çok yaygındır. Kan testlerinde çıkan Çölyak hastalığı tanısının kesinleştirilmesidir. Çölyak kan testi veya testleri bu hastalık için yapılan bir çok biyopsi sayısında azalma meydana getirmektedir. 

  Dünyada ve ülkemizde Çölyak hastalığında kullanılan mevcut otoantikor kan testleri;
  • Doku Transglutaminaz Antikoru: Bu kan testinde, doku Transglutaminazı belli başlı proteinlerin çapraz bağlantılarını sağlayan ve bunlardan sorumlu olan bir enzim çeşididir. Bu otoantikorun adında doku terimi olsa da aslında otoantikor kanda olduğundan aslında doku değil kan testidir. Çok az sayıda laboratuvarda bu test yapılabilmektedir. 
  • Anti gliyadin antikorları: Gliyadin proteini buğday gibi tahıl ürünleri içerisinde bulunan bir gluten proteinin bölümüdür. AGA, gliyadin bileşenine karşı oluşan bir otoantikordur. 
  Bu iki kan testi dışında iki adet daha uygulanan kan testi vardır. bu testler çok nadir uygulanan kan testleridir. 

  Bunlar;
  • Anti-endomysial antikorlar: Endomisyum tek tek kas liflerinin üzerini örten yapıda olan ince bağ şeklinde bir doku katmanına denir. İnce bağırsağın iç kısımda olan boşluğunu döşeyen katmana süregelen hasara reaksiyon olan anti-endomysial antikorlar geliştirmektedir. Bu otoantikor sayesinde Çölyak hastalıklarını da yüzde yüz diğer kalıtsal hastalıklarında ise yüzde yetmiş oranında tanı konulmasını sağlamaktadır. 
  • Anti-retikülin antikorlar: Anti-ara antikorlar diğer oto antikorlardan daha özgül veya daha duyarlı bir yapıda değildir. Çölyak hastalığı olanların yüzde altmışında bu antikorlar bulunmaktadır.
  Çölyak kan testi;

  Çölyak hastalığına ilişkin yapılan kan testlerinin hepsinde belli bir oranda otoantikor miktarı gözlemlenmektedir. O yüzdende hastalığın kan testi sonuçları birçok biyopsi işleminden hastaları kurtarması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Çölyak kan testi hastalığı taşıyanların tanılarının belirlenmesinde önemli bir yere sahip olduğundan bu testlerin günümüzde bu kadar iyi sonuçlar vermesi hastaların hastalık ile ilgili kötü düşüncelerini bir nevi pozitifleştirmektedir. Çünkü yaşayacağı birçok biyopsi işleminden kurtulmasını sağlamıştır. 
  ]]>
  Çölyak Hastalığı Bulaşıcımı https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastaligi-bulasicimi.html Sat, 08 Dec 2018 03:51:23 +0000 Çölyak Hastalığı Bulaşıcımı, Çölyak hastalığı yani diğer adı ile Çölyak Enteropatisi, çok sık karşılaşılan bir tür besin kökenli olup ince bağırsak hastalığı olarak karşımıza çıkar. Hastalığın çıkış n Çölyak Hastalığı Bulaşıcımı, Çölyak hastalığı yani diğer adı ile Çölyak Enteropatisi, çok sık karşılaşılan bir tür besin kökenli olup ince bağırsak hastalığı olarak karşımıza çıkar. Hastalığın çıkış nedeni genetik ve çevresel faktörlerin etkisinden oluşmaktadır. Özellikle akrabalar arası kan bağı ve çift yumurta ikizlerinde görülebilen bu hastalık bulaşıcı değildir. Çünkü vücuda giren besin değerlerinin vücutta emilimini sağlayan villusların işlevini yerine getirememektedir. Çölyak hastası olduğunun farkında olmayan bir kişi yanlışlıkla sürekli gluten içeren besinler tüketmesi, ince bağırsakta bulunan ve vücuda giren besinlerin emilimini sağlayan villusların ölümüne sebep olacak ciddi bir hasar görmesine neden olabilmektedir. Daha çok çocukluk zamanında belirtileri fazla olan bu hastalığın tedavi edilmediği sürece ve ilerlemiş safhalara  geldiği anda tedavi edilemeyecek bir sürece girildiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. 

  Çölyak Hastalığı Bulaşıcımı, Çölyak hastalığı bildiği üzere genetik bir hastalıktır. Vücudun bazı besin gıdalarına karşı alerjisi ile ortaya çıkar. Bu besin değerlerini vücudun kabul etmemesi üzerine vücut bu besin değerlerinin emilimini sağlayamaz ve vücutta bazı zararlar görülmeye başlanır. Bu nedenle çölyak hastası aldığı yanlış beslenmeler sonucu kendi vücuduna zarar verir. Bir başkasına geçmez. Bu nedenle çölyak hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Çölyak hastasının beslenme düzenine önem vererek doğru  ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandığı anda hasta hızla iyileşir ve çölyak hastalığının belirtileri de ortadan yavaş yavaş kaybolur. 

  Çölyak Hastalığı Bulaşıcımı, Çölyak hastasına ilk öncelikle yapılması gereken tahlil, hastanın hangi gıdalara karşı aşırı hassasiyet gösterdiği ve alerji olup olmadığını anlamaktır. Çölyak hastalarının süt ve süt ürünlerine olan aşırı hassasiyeti ve tüketmemeleri akıllara hastalığın bulaşıcı olup olmamasını getirir. Ancak çölyak hastalığı bir besin sorunu olup ince bağırsak hastalığıdır. Emilimi gerçekleşmeyen besinlerin hava veya kan yolu ile bir başkasına geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle  korkulacak bir hastalık türü değildir. Ancak çölyak hastasının mutlaka beslenme alışkanlığına dikkat ederek probiyotik beslenme sürecine girmesi, düşük karbonhidratlı besinler tüketmesi, çavdar, buğday unu ve türleri, yulaf ve arpa gibi gluten içeren besinlerden kesinlikle uzak durması gerekir. 
  ]]>
  Bebeklerde Çölyak Hastalığı https://www.colyak.gen.tr/bebeklerde-colyak-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 17:45:54 +0000 Bebeklerde çölyak hastalığı, glüten alerjisi nedeniyle mide ve bağırsak şikayetlerine yol açan çölyak rahatsızlığı 8 -12 aylık bebeklerde çok sık görülmektedir.Bebeklerde çölyak hastalı Bebeklerde çölyak hastalığı, glüten alerjisi nedeniyle mide ve bağırsak şikayetlerine yol açan çölyak rahatsızlığı 8 -12 aylık bebeklerde çok sık görülmektedir.

  Bebeklerde çölyak hastalığı belirtileri;

  Bebeklerde bu rahatsızlığının nedeni olarak hem vitamin hem de minerallerin vücut tarafından emilmesinden meydana gelen bazen hafif bazen de oldukça fazla belirtiler göstererek hemen tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Genellikle bebeklerde çölyak hastalığının belirtileri çok hafif dereceli olması halinde bu hastalığın erken evrede farkına varılması çok zordur. Çölyak hastalığının tanısı için bebekten vücuttaki protein, vitamin, yağ, karbonhidrat ve mineral seviyelerinin ölçümlerine bakılması için bazı testler ile çölyak hastalığının teşhisinin yapılması için oldukça önemlidir.

  Bebeklerde çölyak hastalığının en sık görülen belirtisi olarak sürekli ishal durumu gözlemlenmektedir. Ayrıca bebeklerdeki görülen ishal durumu çoğunlukla yağlı bir görünüme sahiptir. Kabızlık çok nadirde olsa görülmektedir, az rastlanılan belirtiler arasındadır. Sürekli kabızlık problem olan bebeklerin çölyak hastalığı olma olasılığı da yüksektir.

  Çölyak hastalığı olan bebekler hiç bir neden olmadan hem rahatsız hem de oldukça huysuz olurlar. Ayrıca bebeğin karın bölgesinde meydana gelen ağrılar ile mide bulantıları oldukça sık karşılaşılır ve bebeğin sürekli rahatsız olmasına sebep olur. Bebekler gün içinde karın ağrısı ve mide bulantısı oldukça rahatsız eder bu nedenden dolayı sıklıkla ağlama durumları ile karşılaşılabilir.

  Bebeklerin almış olduğu yiyecekler özellikle çölyak sebebi ile yeteri derecede vücut tarafından emilmemesinden dolayı bebekte kilo kayıpları ortaya çıkmaktadır. Bu yaşanan kilo kayıpları bebeklerde önemli derece de fark edilebilmektedir. Özellikle vücuda alınan besin ve minerallerin çölyak nedeni ile emilimi yapılmamasından dolayı bebekler diğer yaşıtlarına oranla biraz daha küçük gözükmesine neden olmaktadır.

  Bebeklerde çoğunlukla çölyak hastalığından kaynaklı olarak hem kemik hem de eklem ağrıları meydana gelebilir. Bebeklerin dişlerinde lekeler görülebilir. Aynı zamanda demir emilimi de çok az olduğu için bebeklerde demir eksikliği anemisi meydana gelmektedir. Bu ortaya çıkan belirtiler çölyak hastalığının belirtileri arasında sayılmaktadır.

  Bebeklerde çölyak hastalığı tedavisi;

  Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz diyettir. Buğday, arpa, çavdar gibi besinlerden yapılan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Diyette tahıl grubundan pirinç ve mısırdan yapılan yiyecekler tüketmeye özen göstermek gerekir. Ayrıca sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendiren kimyasal içerikli yanında probiyotik özellikli gıdalarıda rahatlıkla bulabilirsiniz.
  ]]>
  Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri https://www.colyak.gen.tr/colyak-hastalari-icin-kurabiye-tarifleri.html Sun, 09 Dec 2018 06:34:02 +0000 Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri, Günümüzde hastalıklar yüzünden insanlar bazı yiyecekleri yiyememektedirler. Yiyecekler insanlara yediklerinde zarar verdiği için o yiyecekler tüketilmiyor. İnsanlar bu yüzden çözüm Çölyak Hastaları İçin Kurabiye Tarifleri, Günümüzde hastalıklar yüzünden insanlar bazı yiyecekleri yiyememektedirler. Yiyecekler insanlara yediklerinde zarar verdiği için o yiyecekler tüketilmiyor. İnsanlar bu yüzden çözüm yolları bulmak istiyor. Çünkü başka insanlar tüketirken zarar veren insanlar tüketmeyince kötü bir durum oluyor. Bunun için zarar veren yiyecekler kullanılmadan yemekler, tatlılar, börekler tatlı ve ya tuzlu yiyecekler yapılabilir. Çölyak hastaları da yedikleri yiyeceklerden dolayı hastalıkları ilerler. Çölyak hastaları glutenli ürünleri kullanırlarsa hastalıkları ilerler ve tedavi olmaları zorlaşır. Bu yüzden kullandıkları ürünlerde gluten bulunmaz ve yapılan pasta, börek, kurabiyelerde ununu glutensiz undan yapmak gerekiyor. Bunun için size harika bir lezzet olan glutensiz undan yapacağımız kurabiyemizin tarifini vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

  Çölyak hastaları için  kurabiye tarifi için gerekli malzemeler
  • 200 gram tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 1 tane yumurta
  • Yarım su bardağı pudra şekeri 
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu 
  • 2 çay kaşığı vanilya 
  • 2 yemek kaşığı kakao 
  • 2 yemek kaşığı nutella
  • Yarım su bardağı mısır unu 
  • Yarım su bardağı pirinç unu 
  • Aldığı kadar glutensiz un (2 su bardağı kadar alıyor) 
  Üzeri İçin
  • İstenilen ek malzemeler (ben ezilmiş ceviz, hindistan cevizi, antep fıstığı ve şeker kullandım) 
  Kurabiyemizi yapmak için ilk olarak kurabiyeyi yoğurabileceğimiz bir kabımızı alıyoruz. İçine oda sıcaklığında olan margarini koyuyoruz. Sonra içine yumurtayı kırıp pudra şekerini koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra içine kakaoyu, nutellayı koyuyoruz. İyice çırpıyoruz. Çırptıkça sonra içine mısır unu, pirinç unu, kabartma tozunu ve vanilyayı koyuyoruz ve yoğuruyoruz. En son olarak da glutensiz unumuzu azar azar koyup iyice yoğuruyoruz. Hamurun kıvamı yumuşak olacak ama ele yapışmayacak bir kıvamda yapıyoruz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıyoruz. Hamurun içinde glutensiz un olduğu için ve kakao bulunduğu için yuvarlarken elimizin içine biraz sıvı yağ sürüyoruz ve yuvarlarken biraz bastırıyoruz. Yuvarlağımdan sonra üstünü istediğiniz malzemelere bulayabilirsiniz. Tepsimize yağlı kağıt serip kurabiyeleri içine diziyoruz. Önceden 180 derece ısıtılmış olan fırınımıza koyup pişmesi için bekliyoruz. 20-25 dakika pişiriyoruz. Fazla kızartmadan fırından çıkarıyoruz. Afiyet olsun. 

  ]]>